Sztuka z pasji i miłości.

Reklamy

Takiego teatru jeszcze w Sochaczewie nie było, ale już jest. W czwartek 18 lutego w sali teatralnej szkoły Akademia Prymusa narodził się sochaczewski Teatr Kurtyna. Niezwykły, bo skupiający grupę osób pełnych pasji i miłości do sztuki, choć są to osoby z niepełnosprawnościami. Jednak to nie przeszkadza im z pasją i zaangażowaniem przygotowywać sztukę teatralną.

Ci ludzie mają niesamowity potencjał, zapał i chęć rozwijania siebie i swych zainteresowań. Ich nie powstrzymuje to, że mają jakieś ograniczenia. Oni chcą odkrywać i tworzyć sztukę. Mają pomysły i chcą to realizować. Trzeba tylko dać im na to szansę – mówi Katarzyna Pyś-Fabiańczyk, jedna ze współtwórczyń Teatru Kurtyna.

Przełamać izolację

Świat z covid izoluje, nie jest przyjazny dla ludzi, a zwłaszcza dla tych mających jakieś ograniczenia. Z każdej strony słyszy się nakazy i zakazy – nie dotykaj, nie zbliżaj się, nie pożyczaj, siedź w domu. Osoby z niepełnosprawnościami jeszcze mocniej odczuwają wtedy izolację, odrzucenie i brak więzi. Szczególnie silnie wpływa to na tę młodzież, pozbawioną naturalnych kontaktów międzyludzkich, która nie rozumie reguł i zasad narzuconych przez pandemię. Porady, jak przetrwać pandemię, z reguły adresowane są do dorosłych, rzadko do młodych a zwłaszcza niepełnosprawnych. Ten problem zostawia się rodzicom, którzy często sami ze sobą nie potrafią się teraz uporać, a co dopiero z takimi dziećmi.

W tym momencie szukaliśmy jakiegoś złotego środka, którym można problem rozwiązać. Czegoś skierowanego do ludzi niepełnosprawnych, ludzi którzy na co dzień są izolowani i spychani na margines społeczny. Dziś całkiem zapomniani, bo dla nich państwo nie przygotowało żadnego wsparcia na czas pandemii. A rodziny nie bardzo wiedzą, co z tym zrobić – mówi Radosław Fabiańczyk, pomysłodawca stworzenia Teatru Kurtyna.

Jak zaznacza, przed pandemią były większe możliwości dla młodzieży niepełnosprawnej. Czynne szkoły, Warsztaty Terapii Zajęciowej czy Środowiskowy Dom Samopomocy. I to tylko dla części z nich, bo nie wszyscy mają możliwość korzystania z państwowych instytucji. W Sochaczewie, w momencie ogłoszenia pandemii, wszelkie działania dla niepełnosprawnych nagle się skurczyły. Owszem, jest pomoc socjalna i materialna, wsparcie medyczne. Jednak brak wsparcia kulturalnego. Nie wszyscy niepełnosprawni potrafią i chcą śledzić działania kulturalne online. Ci ludzie potrzebują bezpośrednich relacji, kontaktu z żywym człowiekiem na co dzień. A tego im brakuje.

– Postanowiliśmy więc wziąć sprawy w swoje ręce i podjąć działania aktywizujące niepełnosprawne osoby dorosłe. Zrodził się pomysł na teatr. Poszukiwania aktorów nie trwały długo. Nasi artyści i ich rodzice chętnie przyłączyli się do naszego projektu – mówią jednym głosem organizatorzy przedsięwzięcia.

Mały Książę na początek

Chętnych do organizacji teatralnego pomysłu nie brakowało. Inicjatywa Otwarty Sochaczew szybko znalazła chętnych do pomocy.

Pod okiem terapeutów i osób związanych z teatrem, siedmioro młodych ludzi rozpoczęło swoją wielką przygodę ze sztuką. Ich towarzyszem będzie „Mały Książę”, autorstwa Antoine’a de Saint – Exupery’ego. Bohater opowieści to chłopiec, który podobnie jak oni nie zawsze rozumie otaczający go świat, a próby wyjaśnienia przez dorosłych nie zawsze przynoszą oczekiwane odpowiedzi. To sztuka odkrywania siebie i własnych możliwości – mówi Katarzyna Pyś – Fabiańczyk.

Próby odbywają się wieczorem, co czwartek w Akademii Prymusa. Jak mówią organizatorzy, to bardzo gorące i pełne pasji spotkania. Młodych artystów czeka jeszcze bardzo dużo pracy. Spektakl zaplanowany jest w czerwcu tego roku w Kinie Odeon w Sochaczewie. Młodzi ludzie nie kryli szczęścia z możliwości spotkania się z innymi, a rodzice z dumą podziwiają aktorskie zdolności swych pociech. Nie podejrzewali nawet tego, że aż tyle potrafią.

– Tam każda osoba, to indywidualność i niewyczerpana kopalnia pomysłów. Ci ludzie dają z siebie wszystko. Kochają teatr i jego wielowymiarowość – podsumowują organizatorzy.

Partnerami projektu są M4 Real Estate, Kino Odeon i Akademia Prymusa.

Bogumiła Nowak

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz