Sztuka online i na żywo.

Sochaczewskie Centrum Kultury póki co zdominowały imprezy online. Dają one możliwość aktywnego uczestniczenia w życiu kulturalnym miasta. Jednak ekran komputera nie zastąpi bliskiego kontaktu z żywą sztuką i wykonawcami.

Pandemia powoduje, że wydarzenia w większości są dostępne tylko w sieci. Na szczęście część imprez, choć znikoma, jest możliwa do odbioru w bezpośrednim kontakcie na żywo. W tym miesiącu są to jeden z koncertów oraz wystawa malarstwa.

Tylko w sieci

W Klubie Kontrast w SCK w sobotę, 3 października o godzinie 19.00, transmitowany był koncert Kathii. Wydarzenie to dostępne było dla widzów poprzez transmisję live na fanpage’u Klubu Kontrast na Facebooku.

Kathia, to 18-letnia songwriterka z Poznania, która dysponuje wyjątkowym i oryginalnym głosem. Młoda wokalistka jest na samym początku swojej artystycznej kariery. Podczas koncertów akompaniuje sobie na gitarze i pianinie. W sierpniu wydała swą debiutancką płytę „Town” z sześcioma utworami. Obecnie odbywa trasę koncertową po Polsce. Na trasie znalazł się m.in. Sochaczew. Szkoda tylko, że nie miała możliwości spotkania na żywo ze słuchaczami. Występ na pustej sali – z widzami na odległość – nie zastąpi prawdziwych doznań i obserwowania reakcji publiczności.

Kolejny koncert w Klubie Kontrast w tym tygodniu w sobotę, 10 października, też będzie tylko transmisją na Facebooku. Tym razem występ zespołu Moonrivers.

Gra on znane i lubiane standardy jazzowe w ciekawych aranżacjach. W repertuarze m.in.: „And I love her”, „Mężczyzna, który mnie kochał” George’a Gershwina” czy „Isn’t she lovely” Stevie Wonder’a. W Trio Monnrivers występuje Piotr Rola-Podczaski – pianista i aranżer jazzowy. Chętnie improwizuje na fortepianie na bazie standardów jazzowych i współczesnych kompozycji. Jakub „Sista” Gawrych to basista z doświadczeniem scenicznym i studyjnym. Natomiast Mateusz „Niedźwiedź” Pachecka to perkusista, absolwent w Autorskiej Szkole Muzyki Rozrywkowej i Jazzu im. Krzysztofa Komedy w Warszawie. Warto posłuchać tych mistrzów, choćby tylko z ekranu komputera.

Z publicznością

Następny koncert w Klubie Kontrast w sobotę, 17 października, tradycyjnie o godzinie 19.00.

Na scenie Keys2Drums & Anna Grzelak. Tym razem znany sochaczewianom zespół wystąpi na żywo i w najnowszym programie „Cały ten jazz”.

W skład zespołu wchodzą perkusista Adam Grzelak i klawiszowiec Jacek Prokopowicz. To doświadczeni artyści sceny muzycznej. Grają głównie jazz i swoje autorskie kompozycje. Zespół łączy tradycyjne brzmienia z nowoczesnymi dźwiękami z iPada i samplera. Z duetem wystąpi wokalistka jazzowa Anna Grzelak.

Będzie można też obejrzeć autorską wystawę plastyczną „Wewnętrzny ogród” Anny Merskiej – Mitan w SCK przy ul. ul. 15 Sierpnia. Ekspozycja będzie w Galerii ZeDeK od 9 do 30 października. Dostępna będzie dla zwiedzających w piątki w godzinach 16.00 – 19.00. Wstęp wyłącznie po wcześniejszej rezerwacji telefonicznej pod numerem (46) 863 07 68.

Anna Merska-Mitan na co dzień mieszka w Grójcu. Ma na swym koncie kilkanaście wystaw indywidualnych i udział w ponad 70 wystawach zbiorowych, m.in. w Austrii, Japonii, Korei Południowej, Meksyku, Turcji, a także udział w licznych plenerach malarskich w Polsce i za granicą. Jej obrazy znajdują się w kolekcji Parlamentu Tureckiej Republiki Cypru Północnego, Centrum Kultury Gunsam w Korei Południowej, Casa Artelor – Directia Judeteana pentru Cultura Timis w Rumunii oraz w Albanii, Austrii, Bułgarii, Chinach, Francji, Hiszpanii, Holandii, Japonii (również w kolekcji miasta Uozu), Kosowie, Niemczech, Macedonii, Słowenii, Rosji, oraz oczywiście wśród polskich kolekcjonerów.

Na wystawie w Sochaczewie zaprezentowane będą obrazy oddające głębię ducha i przemyśleń artystki, pełne barw i optymizmu. Sama artystka o swoich obrazach mówi, że malarstwo dla niej to szukanie harmonii, subtelnie przenikającej się przestrzeni pełnych kształtów, kolorów, wibracji i iluzji akustycznych.

Bogumiła Nowak

Fot. Ola Kubiaczyk

 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz