Szpital z nową karetką od Orlenu.

Reklamy

Ponad 300 tys. zł warta jest karetka, którą od Fundacji Orlen otrzymał sochaczewski Szpital Powiatowy w Sochaczewie. To ogromne wsparcie jest efektem starań Zarządu Powiatu w Sochaczewie, przy bardzo znaczącym zaangażowaniu posła na Sejm RP Maciej Małeckiego. Specjalistyczny ambulans już służy pacjentom szpitala.

Renault Master Ambulans, bo tak brzmi jego nazwa, wyposażony jest w urządzenia niezbędne podczas wyjazdów do wypadków, urazów czy zachorowań. Kosztował dokładnie 309 122,12 zł, a środki na jego zakup pochodzą z Fundacji Orlen. Oficjalne przekazanie auta miało miejsce w środę, 3 czerwca br. W spotkaniu uczestniczyli m.in. minister Maciej Małecki, starosta sochaczewski Jolanta Gonta, przewodniczący Rady Powiatu Andrzej Kierzkowski, radna miejsca Selena Majecher. Kluczyki do nowego auta przekazał Tomasz Gościniak, dyrektor Biura Bezpieczeństwa i Higieny Pracy PKN Orlen S A.

Nowy pojazd wzbogaci ratownictwo medyczne naszego szpitala, ale również stanowić będzie znakomity, kolejny już dowód, iż powiat jako organ prowadzący, przy wsparciu ministra Małeckiego robi co może, by skutecznie odpowiadać na potrzeby zgłaszane przez Zespół Opieki Zdrowotnej. Nie tylko ważne urządzenia medyczne czy środki ochrony do walki z rozprzestrzenieniem się COVID-19, ale tym razem karetkę, o którą starania zakończyły się pełnym sukcesem.

Swojej radości z pozyskania ambulansu nie ukrywał minister Maciej Małecki. – Niezwykle cieszy fakt, że sochaczewski szpital otrzymał nowy środek transportu, który ma za zadanie służyć szybką pomocą mieszkańcom powiatu. To kolejna pomoc, która trafia do sochaczewskiego szpitala. PKN Orlen, który w ostatnich latach osiąga rekordowe wyniki, potrafi dzielić się zyskami z lokalną społecznością i za to również bardzo jestem wdzięczny. Od lat Fundacja Orlen wspiera polską służbę zdrowia. To wsparcie ma jeszcze większe znaczenie w obliczu obecnej trudnej sytuacji, związanej z epidemią koronawirusa. Poseł podkreślał też: – To dla mnie niezwykle istotne, że karetka trafia właśnie na bliską mi ziemię sochaczewską. Pomoc Orlenu to kolejny dowód na to, że Spółki Skarbu Państwa dobrze rozumieją społeczną odpowiedzialność biznesu, majątkiem narodowym można zarządzać w sposób odpowiedzialny i taki, żeby przynosił korzyść wszystkim Polakom. Mówimy jasno i wyraźnie: kapitał ma narodowość.

Wielokrotnie minister Małecki, jak i przedstawiciele rządu podkreślają zgodnie, iż istotnym instrumentem, które daje państwu możliwość działania, szczególnie w obecnej sytuacji, są spółki Skarbu Państwa, które dzisiaj stają na wysokości zadania.

Podziękował również dyrekcji szpitala oraz władzom powiatu, za wielkie zaangażowanie w walce z koronawirusem.

Fundacja Orlen od lat wspiera polską służbę zdrowia, a w obliczu szczególnie trudnej sytuacji, związanej z epidemią koronawirusa, konsekwentnie zwiększa swoje działanie w tym zakresie. – To bardzo ważny dzień dla pracowników naszego szpitala i mieszkańców ziemi sochaczewskiej. Profesjonalnie wyposażona karetka dziś trafia w ręce tych, którzy niosą pomoc naszym mieszkańcom – mówi Jolanta Gonta, starosta sochaczewski. – W imieniu organu tworzącego sochaczewski szpital, składam serdeczne podziękowania dla darczyńców z Fundacji Orlen. Dziękuję również ministrowi Maciejowi Małeckiemu, bez którego zaangażowania nie doszłoby do tego zakupu. Dziękuję też pozostałym członkom Zarządu Powiatu, którzy aktywnie włączyli się w pozyskiwanie pomocy dla naszego szpitala – dodaje starosta.

Dzięki bardzo dobrej współpracy z posłem, jak i Fundacją Orlen, udało się pozyskać nie tylko pojazd medyczny, ale też tak ważne urządzenie jak respirator i zamgławiacz. Wobec tego, jak zauważyła starosta, środki mogły być przesunięte na kolejne, jakże istotne wydatki poświęcone szpitalowi. – Karetka, której potrzebę zakupu widział Zarząd Powiatu wprowadzając jeszcze w zeszłym roku do budżetu odpowiedni zapis stała się faktem. Również respirator, jaki miał być zakupiony z budżetu powiatu trafi wkrótce do szpitala. Stąd też, podczas ostatniej sesji Rady Powiatu 29 maja, Zarząd zaproponował, a radni zaakceptowali postulat i postanowili pomóc, oczywiście po wcześniejszych ustaleniach ze szpitalem aktualnych priorytetów zakupowych. Jednak nie w wysokości 80 tys. zł, które pierwotnie miały trafić na kupno respiratora, jak również nie 100 tys. zł na ewentualny zakup karetki, ale ponad 375 tys. zł, bo takie właśnie środki posłużą jako wkład własny szpitala w projekcie termomodernizacji tej placówki – wyjaśnia Jolanta Gonta.

O zasadności i słuszności zakupu karetki mówił też wicedyrektor szpitala Robert Skowronek. – Ambulans w standardzie karetki typu B zakupiony został w celu realizowania transportów międzyszpitalnych. Przewozimy nim pacjentów wymagających natychmiastowego leczenia w placówkach o wyższej referencyjności. Dzięki zakupowi nowego pojazdu mogliśmy wymienić bardzo zużytą karetkę, która dotychczas wykonywała kursy międzyszpitalne, w tym realizowała przewozy w ramach walki z pandemią koronawirusa. Nowy ambulans zapewni wyższy poziom bezpieczeństwa w czasie transportu pacjentów w stanie zagrożenia życia i wpłynie na podwyższenie jakości świadczonych przez nasz szpital usług. Jak przyznaje dyrektor Skowronek, wiele lat pracuje już w szpitalu i nie pamięta takiego okresu, by rząd pomagał tak bardzo szpitalom, jak obecnie.

Starostwo Powiatowe w Sochaczewie

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz