Szokujące stawki za śmieci.

Jedynym tematem na sesji Rady Gminy w Rybnie, która odbyła się 15 grudnia, była sprawa ustalenia stawek za odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych. Podobnie jak w innych gminach, opłaty te znacznie wzrosły. Z drastycznymi podwyżkami cen za śmieci borykają się wszystkie gminy powiatu sochaczewskiego. Cena za odpady rośnie w niektórych z nich nawet powyżej 60 procent w stosunku do obecnych stawek.

Podwyżki za odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych wiążą się ze znacznym wzrostem kosztów związanych z gospodarką śmieciową. To koszt odbioru, transportu i zagospodarowania tych odpadów. Dodatkowo to koszt utrzymania Punktu Selektywnego Zagospodarowania Odpadów Komunalnych w naszej gminie, który został uruchomiony w ostatnich tygodniach, utrzymania całego systemu odbioru i zagospodarowania odpadów, jak również edukacja ekologiczna, która prowadzona jest w naszym społeczeństwie i której celem jest poprawa zagospodarowania i odzyskiwania odpadów – uzasadniała Sylwia Feliga, przewodnicząca rady Gminy Rybno, konieczny wzrost kosztów odbioru i zagospodarowania odpadów komunalnych.

Te podwyżki odczują wszyscy mieszkańcy gminy, gdyż  jest znaczna. Prawie o 40 procent. Za odpady segregowane stawka wynosi 36 złotych za osobę na miesiąc. Przy licznej rodzinie to ogromny wydatek.  Natomiast za odpady, które nie są segregowane stawka jest podwójna, czyli 72 złote na osobę miesięcznie. Radni ustalili, że może być częściowy upust w stawkach wynoszący 8,33 procent od stawki bazowej, jeśli w gospodarstwie znajduje się stały kompostownik i mieszkańcy z danego gospodarstwa z niego właściwie korzystają. Wtedy opłata za odpady na osobę wyniesie 33 złote miesięcznie. Stawki zostały ustalone na podstawie oferty firmy zajmującej się odbiorem i zagospodarowaniem odpadów. Całą kwotę usługi wyznaczoną przez firmę podzielono na liczbę mieszkańców.

W głosowaniu uczestniczyło 14 radnych. Jedna osoba była nieobecna, jedna wstrzymała się od głosu, reszta, czyli 13 osób zaakceptowała nowe ceny.

Decyzją radnych byli zaskoczeni mieszkańcy, którzy oburzeni dzwonili do naszej redakcji: – To skandal, aby tak z nas zdzierać – mówił pan Krzysztof z Matyldowa. – Wiele rodzin tego nie wytrzyma, to może być w skali jednego gospodarstwa  kilkaset złotych.  

Do tej sprawy jeszcze wrócimy.

Tymczasem tuż po świętach Bożego Narodzenia przewidywana jest sesja. Radnych z Rybna czeka trudne zadanie ustalenia nowego budżetu, który w przyszłym roku będzie znacznie okrojony w stosunku do obecnego i trudny pod względem inwestycyjnym z uwagi na pandemię i liczne utrudnienia administracyjne. Może się okazać, że część planowanych inwestycji będzie trzeba odłożyć na rok lub dłużej. Tylko te z udziałem środków unijnych, czy rządowych, jeśli wnioski zostaną zatwierdzone, będą niezbędne w realizacji.

Bogumiła Nowak

 

 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz