Szczepienia przeciw COVID-19 – punkt szczepień.

fot. archiwum

Szpital Powiatowy w Sochaczewie jest już gotowy do szczepień przeciw COVID-19 i oczekuje na wskazanie terminu dostawy szczepionek. Z uzyskanych informacji przekazanych na dzisiejszym webinarium przez Ministra Zdrowia wynika, że do szczepień zgłosiło się ponad 700 tys. pracowników sektora ochrony zdrowia, a do Polski dotarła dostawa szczepionek dla 150 tys.  Natomiast do sochaczewskiego szpitala zgłosiło akces zaszczepienia prawie 600 osób uprawnionych do wakcynacji w pierwszym terminie. Szpital złożył zapotrzebowanie na szczepionki na specjalnym portalu internetowym Ministerstwa Zdrowia i mamy nadzieję na szybką dostawę.

W celu sprawnego przeprowadzenia wakcynacji zorganizowaliśmy cztery Punkty szczepień, które są zlokalizowane na I piętrze w budynku „C”. Gabinety mieszczą się w kompleksie, gdzie wcześniej znajdowała się rehabilitacja, także są blisko wejścia głównego do szpitala, a takie usytuowanie pozwala na oddzielenie osób do szczepień od pozostałych pacjentów.  Każdy gabinet wyposażony jest zgodnie z obowiązującymi standardami, jak również w pełni zabezpieczony w zestaw przeciwwstrząsowy. Z badań klinicznych szczepionki Pfizera wynika, że statystycznie ryzyko reakcji anafilaktycznych jest niewielkie, ale celem zapewnienia bezpieczeństwa Punkty szczepień wyposażyliśmy w niezbędne leki, defibrylator, tlen oraz zestaw do intubacji. Najważniejszy jest jednak profesjonalny personel i w tej chwili do przeprowadzenia szczepień przygotowanych jest 8 pielęgniarek oraz 8 lekarzy. W dniu dzisiejszym medycy uczestniczyli w kilkugodzinnym szkoleniu on-line, podczas którego był przekazany cały pakiet najbardziej aktualnych doniesień naukowych na temat szczepionki Comirnaty, bo tak nazywa się preparat firmy Pfizer. Dużym wyzwaniem będzie niewątpliwie prawidłowe przygotowanie szczepionki, która wymaga szczególnej atencji. Do sochaczewskiego szpitala trafi ona po wyjęciu z temperatury -80 st. C na specjalnych tacach i będzie mogła być przechowywana w temperaturze 2-8 st. C przez okres jedynie 60 godzin od wyjęcia z zamrażarki. W najbliższym czasie będziemy więc musieli przeprowadzić szczepienia 600 osób przez 4 dni, ponieważ należy odliczyć czas transportu. Aby szczepienie było skuteczne cały proces musimy powtórzyć, ponieważ preparat Pfizer/BioNTech podaje się w dwóch zastrzykach, domięśniowo, w odstępie co najmniej 21 dni.

Podkreślenia wymaga, że bardzo pracochłonnym była organizacja szczepień, tym bardziej, że przypadła na okres świąteczny. W tym miejscu należy podziękować pracownikom szpitala, którzy w dni wolne od pracy poświęcili swój czas na zebrania zgłoszeń do szczepień, założenie kont internetowych, wysłanie list i wygenerowanie e-skierowań dla zainteresowanych szczepieniem, uzyskanie dostępu do systemu dystrybucji szczepionek (SDS), zapotrzebowania szczepionek, czy też integracji systemu informatycznego w celu wygenerowania e-karty szczepień i certyfikatu szczepienia. Cały proces szczepienia po stronie podmiotu leczniczego będzie całkowicie oparty o systemy informatyczne, dlatego bardzo ważne jest dochowanie wszelkich terminów.

Szpital przeprowadzi przede wszystkim szczepienia dla osób z grup wytypowanych do szczepień w pierwszym rzędzie, a następnie szczepienia dla pozostałych pacjentów mają odbywać się przede wszystkim w macierzystych przychodniach POZ. Zapisy na szczepienia przeciw COVID-19 mają być możliwe dla wszystkich od 15 stycznia 2021 roku. O tym, kiedy dane osoby zostaną zaszczepione, decydować będzie przede wszystkim to, do której grupy są zakwalifikowani oraz kolejność zgłoszeń.  Do szczepień będzie można zapisać się za pośrednictwem bezpłatnej infolinii, poprzez swoje Internetowe Konto Pacjenta (na stronie pacjent.gov.pl), poprzez elektroniczny formularz, który ma być dostępny na stronach związanych z resortem zdrowia oraz u lekarza POZ, który będzie prowadził szczepienia. Planowane jest także uruchomienie mobilnych punktów szczepień dla osób, które nie będą mogły samodzielnie dotrzeć na szczepienie.

W tak zwanym etapie 0, który jako pierwszy ma możliwość przyjąć szczepionkę na koronawirusa SARS-CoV-2 znalazły się osoby, które są najbardziej narażone na zakażenie, czyli pracownicy sektora ochrony zdrowia, domów pomocy społecznej i pracownicy miejskich ośrodków pomocy społecznej oraz personel pomocniczy i administracyjny w placówkach medycznych, w tym stacjach sanitarno-epidemiologicznych. W następnej kolejności w etapie 1 będą mogli zapisywać się na szczepienia pensjonariusze domów pomocy społecznej oraz zakładów opiekuńczo-leczniczych, pielęgnacyjno-opiekuńczych i innych miejsc stacjonarnego pobytu, osoby powyżej 60. roku życia w kolejności od najstarszych, służby mundurowe w tym Policja i Wojsko Polskie oraz nauczyciele. Dopiero gdy zakończą się te szczepienia w etapie 2 będą szczepione osoby w wieku poniżej 60. roku życia z chorobami przewlekłymi zwiększającymi ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19, albo w trakcie diagnostyki i leczenia wymagającego wielokrotnego lub ciągłego kontaktu z placówkami ochrony zdrowia oraz politycy i urzędnicy. Po nich mają być zaszczepieni pracownicy firm, których działalność jest ograniczona z powodu epidemii – np. hoteli czy restauracji, a dopiero na końcu zaszczepieni zostaną pozostali chętni.

 Szpital Powiatowy w Sochaczewie

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz