Sypnęło śniegiem i zawiało powiat

Fot.: Archiwum Expressu Sochaczewskiego
Reklamy

Takiej ilości śniegu nikt w tym roku się nie spodziewał. Sceptycy mówili nawet, że będzie to kolejna bezśnieżna i lekka zima. Okazało się jednak, że pod koniec stycznia sypnęło, a z początkiem lutego potężnie zawiało zamieciami. Teraz w gminach problemem stało się odśnieżanie i zabezpieczenie dachów. Jednak w większości aura nie zaskoczyła i zimowe utrzymanie przebiega sprawnie.

Nie wszędzie zima przywitana została z niezadowoleniem. Najmłodsi cieszą się, że można uprawiać zimowe szaleństwa. Są też maluchy, które po raz pierwszy w życiu zobaczyły śnieg, gdyż tego w ostatnich latach prawie nie było. Narzekają na nadmiar pracy tylko ci, którzy muszą usuwać śnieg i lód.

Uwaga na dachy

W związku z opadami śniegu Rządowe Centrum Bezpieczeństwa przypomniało też o obowiązku odśnieżania dachów. Do tego zobowiązani są nie tylko właściciele, ale i zarządcy nieruchomości. Śnieg zalegający na dachach może negatywnie wpłynąć na wytrzymałość konstrukcji budynku i doprowadzić do zawalenia się dachu. Duża pokrywa śniegowa jest też zagrożeniem dla przechodniów oraz samochodów poruszających się po drogach i chodnikach.

„Zalegający śnieg może stanowić bardzo poważne zagrożenie dla życia i zdrowia przebywających w budynku osób lub w przypadku budynków gospodarczych, zwierząt. Dlatego przypominamy właścicielom oraz administratorom budynków o obowiązku usuwania śniegu z dachów oraz sopli” – apeluje Komenda Powiatowa Policji w Sochaczewie.

Podobnie groźne są spadające sople oraz nawisy śnieżne, gdyż zwał taki może poważnie ranić, a nawet zabić. Trzeba je usuwać na bieżąco, aby nie stanowiły zagrożenia. Szczególną uwagę należy skierować na obiekty tymczasowe, jak też budynki, takie jak hale targowe, sportowe i magazyny. Tam z reguły są płaskie dachy. Powinny być one regularnie odśnieżane. O tym przypominają również wójtowie gmin na terenie powiatu sochaczewskiego w swych apelach do mieszkańców.

„Śnieg na dachu jest zimą zjawiskiem tak powszechnym, że praktycznie nie zwraca się na niego uwagi. Wielu zapomina, że stanowi on groźne obciążenie dla konstrukcji nośnej dachu. Jeden metr sześcienny puchu śniegowego waży do 200 kg, a śniegu mokrego 700 – 800 kg. Natomiast lodu około 900 kg, czyli prawie tonę. Mokry śnieg jest cięższy od białego puchu. Zalegający na dachu może być przyczyną tragedii, zwłaszcza, gdy nie usuwa się go z dachów płaskich i dużych” – informuje Komenda Policji.

Śnieg nie jest problemem

W gminach powiatu sochaczewskiego szefowie gminnych zakładów gospodarki komunalnej nie są zaskoczeni zimą. Mówią, że od kilku lat są dobrze wyposażeni i przygotowani do zimowego utrzymania w gminie. Zresztą wystarczy pojechać w teren, aby przekonać się, jak sytuacja wygląda.

Jednak niektórzy mieszkańcy mogą mieć obiekcje w kwestii odśnieżania. Trzeba jednak pamiętać, że jest ono wykonywane nie w chwili, gdy pada, ale wtedy, gdy śnieżyca ustanie. Wtedy też, gdy przestaje padać, trzeba usuwać z dachów wielkie czapy śniegu i nawisy.

Nas zima nie zaskoczyła. Powiem wręcz, że na nią czekaliśmy, bo przez ostatnie lata praktycznie jej nie było. Odśnieżamy cały czas na bieżąco. Wszystkie drogi w gminie są przejezdne. Na dachach nie ma póki co zwałów śniegu. Sprzyja aura i śnieg jest cały czas przez wiatr zdmuchiwany, zanim osiądzie. Jednak, jeśli pojawią się zwały na dachach budynków, to będziemy go usuwać i upominać właścicieli nieruchomości, aby uprzątali takie dachy – mówi Wojciech Ćwikliński, dyrektor Gminnego Zakładu Gospodarki Komunalnej przy Urzędzie Gminy Sochaczew.

Z kolei w Wyszogrodzie odgórnie zarządzono, że samochody z GZGK będą wywozić zwały śniegu z miasta. Na początek wytypowano ścisłe centrum – ulice: Rębowską, Niepodległości oraz Płocką.

Warto pamiętać

Prawo nakłada na administratorów i właścicieli budynków określone obowiązki. Za właścicieli tych obiektów uważane są nie tylko osoby czy firmy, dysponujące prawem własności, ale też współwłaściciele, użytkownicy wieczyści oraz instytucje mające nieruchomości w zarządzie lub użytkowaniu.

Jeśli nie dopilnuje się usunięcia śniegu z dachu, można spodziewać się mandatu lub nawet zamknięcia obiektu. Przy budynkach o powierzchni zabudowy przekraczającej 2000 metrów kwadratowych oraz obiektach budowlanych o powierzchni dachu przekraczającej 1000 metrów kwadratowych, jest obowiązek kontroli stanu technicznego przed nadejściem zimy.

Właściciele, zarządcy i administratorzy budynków są zobowiązani przez ustawę Prawo budowlane, do usuwania z dachów śniegu i lodu przez cały okres zimy. Poza odpowiedzialnością prawną czy też konsekwencjami finansowymi tych zaniedbań, warto wiedzieć, że są konsekwencje zdrowotne lub nawet spowodowanie czyjejś śmierci. I za to grozi odpowiedzialność karna.

Bogumiła Nowak

 

 

 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz