Święty patron krótkofalowców

Co roku 18 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Krótkofalowca. W Radiu Niepokalanów ten dzień ma szczególne znaczenie z racji tego, że założyciel klasztoru ojciec Maksymilian Kolbe był jednym z pierwszych krótkofalowców w Polsce. To właśnie na bazie krótkofalówek rozpoczęło się budowanie stacji radiowej w Niepokalanowie, stacji, która po blisko 60 latach nieobecności w eterze została przywrócona w połowie lat 90.   minionego wieku.

Droga do powstania rozgłośni nie była łatwa i wymagała wielu przygotowań. Ojciec Maksymilian Kolbe po powrocie z misji w Japonii (1930-1936) podjął starania w celu uruchomienia stacji radiowej w Niepokalanowie. Ojciec Kolbe z początku działał jako krótkofalowiec. Miał swój przydzielony numer SP3RN – Stacja Polska 3 Radio Niepokalanów, który został też znakiem rozgłośni.

Wymarzone dzieło

– Aby przygotować wymarzone Radio Niepokalanów do przyszłej służby, ojciec Kolbe wysłał brata Mansweta Marczewskiego na kurs radia amatorskiego, prowadzony przez Warszawski Klub Krótkofalowców – mówi jeden z zakonników.

Rozpoczęły się też konkretne przygotowania. Dla potrzeb rozgłośni postawiono jednopiętrowy murowany budynek, w znacznej odległości od pomieszczeń z maszynami drukarskimi, aby uniknąć uciążliwego hałasu. Jak wspominają zakonnicy, ojciec Kolbe – nie mogąc się doczekać na oficjalne zezwolenie – wyprosił ustną zgodę na nadawanie audycji próbnych. Pierwszy próbny przekaz radiowy udało się wyemitować 8 grudnia 1938 roku.

Oficjalna nazwa radia brzmiała SP3-RN (Stacja Polska 3 – Radio Niepokalanów). Jego sygnałem był fragment melodii pieśni „Po górach, dolinach”. Przyjęty znak był wówczas i jest obecnie typowym znakiem przyznawanym radioamatorom, a nie stacjom radiofonicznym. Stacja zdążyła nadać tylko kilka próbnych audycji, zaś podjęte przez franciszkanów starania o koncesję przerwane zostały wybuchem II Wojny Światowej.

Po wojnie radio zostało reaktywowane dopiero po przemianach ustrojowych w latach dziewięćdziesiątych. Obecnie stacja nadaje w dwóch województwach mazowieckim –  na częstotliwości 102,7 MHz i łódzkim – na 98,6 MHz. Właścicielami stacji są ojcowie franciszkanie.

Wspomnienie patrona

Ślady rozgłośni jednak można znaleźć w całej Polsce. W Beskidzie Żywieckim na szlaku Rysianka – Hala Miziowa, na górze Trzy Kopce od 2013 roku można podziwiać piękną kapliczkę św. Maksymiliana Kolbe. Wykonana została ona z drewna w stylu budowli górali beskidzkich. Na kapliczce jest napis: SP3RN, czyli SP 3 Radio Niepokalanów. Pomysłodawcy jej zawieszenia to krótkofalowcy – pani Marta i pan Andrzej, którzy z własnej inicjatywy sfinansowali jej wykonanie i poświęcili.

„Ufamy, że oddanie Niepokalanej, jakie manifestował swym życiem św. Maksymilian, będzie się udzielało również przechodzącym turystom, krótkofalowcom, czy pracownikom leśnym, a na pewno dopomoże tym wszystkim, którzy uciekać się będą do Jego pomocy w trakcie wędrówki w górach” – pisali do redakcji Radia Niepokalanów, tuż po zawieszeniu kapliczki. Obecnie św. Maksymilian Kolbe uznany został za patrona wszystkich krótkofalowców na świecie.

Bogumiła Nowak

Fot. Radio Niepokalanów

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz