Świętowanie nad Wisłą.

Tegoroczne Dni Wisły ściągnęły na wyszogrodzki rynek tłumy. To już 38. rok obchodów, a zainteresowanie imprezą nie słabnie. Dzięki wspaniałej pogodzie program przebiegł bez najmniejszych problemów. A atrakcji nie brakowało.
Już wczesnym popołudniem, w niedzielę 18 czerwca, publiczność przyciągneły występy dzieci, w tym zespołu Vistulki, który wraz z chórem seniorów pokonał początkowe problemy techniczne i dokończył prezentację umiejętności wokalnych. Dzieci ze Szkoły Podstawowej w Kobylnikach dały pokaz śpiewu i tańca.
Wśród obecnych pod sceną była Teresa Żuławnik z Kobylnik, babcia jednej z występujących na scenie dziewczynek: – Przyszliśmy na Dni Wisły z całą rodziną, aby zobaczyć występ wnuczki. To dla nas wielkie wydarzenie. Kibicujemy nie tylko jej, ale i reszcie dzieci. – powiedziała.
Swoje zdolności sceniczne zaprezentowały także dzieci i młodzież ze szkół w Rębowie i Wyszogrodzie. Jednak największe brawa zebrał Karol Pisarski z Zespołu Szkół Jana Śniadeckiego, który wykonał dwa utwory Grzegorza Chyżego oraz Justina Timberlake’a. Natomiast a energetyczne wystąpienie Aliny Bojczuk zachęciło do wspólnego śpiewu zebranych pod sceną.
Lwy estrady
Po młodych artystach na scenę wkroczyło prawdziwe sceniczne zwierzę – Darek Nowicki, który jak twierdzi podebrał swój olśniewający chórek w składzie – Ola i Marta, samemu Piaskowi. Przez półtorej godziny ta trójka dawała z siebie wszystko, aby rozruszać wyszogrodzian.
Potem rozgrzaną do czerwoności publiczność powitała zespół Patrycja i Gipsy Stars, panie porwały do tańca zebranych swoimi cygańskimi pieśniami. Ale był to dopiero przedsmak przygotowanych na wieczór atrakcji. Gwoździem programu był występ zespołu Exaited, plac wypełnił się po brzegi młodzieżą, która na występ zjechała się z całego powiatu.
Ekologiczne akcenty
Poza występami zainteresowanie wzbudzały jak zwykle dmuchane zamki dla najmłodszych, konie i kuce oraz stoisko na placu o charakterze edukacyjnym należące do Związku Gmin Regionu Płockiego. Można było w nim uzyskać informacje związane z działaniami Związku Gminy Regionu Płockiego, który w ramach gospodarki odpadami obejmuje 13 gmin. Od maja do września związek ze swoim mobilnym stoiskiem edukacyjno – informacyjnym odwiedza te gminy w celu promowania segregacji odpadów.
Dla dzieci przygotowano warsztaty plastyczne, a mieszkańcy mogli uzyskać informacje, jak poprawnie złożyć deklarację, mieli też możliwość złożyć korektę. Poprzez takie wydarzenia związek chce zachęcać do segregacji.
Przygotowano także konkursy – „Pokaż jak segregujesz”. Udział w nim wzięli również mieszkańcy Wyszogrodu – Dawid Kazimierowski i Robert Gucwa, którzy otrzymali tablet multimedialny i rower turystyczny. Podobne konkursy organizowane są w pozostałych gminach, mogą w nich brać udział zarówno dzieci jak i dorośli. Wymogiem jest złożenie drogą mailową lub listownie fotoreportażu, który będzie zawierał od 3 do 6 zdjęć obrazujących sposób segregacji odpadów komunalnych. Podczas tegorocznych Dni Wisły związek przeprowadził również zbiórkę baterii i plastikowych nakrętek za, które można było otrzymać sadzonki roślin ozdobnych.
Natomiast na zgłodniałych czekała nie tylko oferta typowo festynowa, składająca się z hamburgerów i zapiekanek, ale i domowe wypieki rębowskich gospodyń, ciasta były wyśmienite.
Obchody odbyły się w rodzinnej atmosferze. Obyło się bez nieprzyjemnych incydentów. Organizatorzy mogą być zadowoleni z przebiegu tegorocznych Dni Wisły, a rodzice dumni z dzieci, które zachwyciły swoimi występami nie tylko ich.

Joanna Smacka

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz