ŚWIĘTOWALI SKAUTOWE BRATERSTWO.

WYSZOGRÓD Harcerze i zuchy ze Szkoły Podstawowej im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego świętowali Dzień Myśli Braterskiej. To święto obchodzone jako dzień jedności i braterstwa skautów, skautek, zuchów, harcerzy i harcerek z całego świata, upamiętnia założycieli ruchu skautowego – Roberta Baden-Powella i Ernesta Thompson Setona, którzy zapoczątkowali ten ruch na przełomie XIX i XX wieku w Anglii i USA, skąd rozszedł się na cały świat.

– Obchodzony Dzień Myśli Braterskiej, czyli World Thinking Day jest momentem, w którym łączymy się myślami z naszymi braćmi i siostrami z innych krajów. Wiele gromad i drużyn, pragnąc uczcić rocznice urodzin założycieli ruchu skautowego przypadającą 22 lutego, zorganizowało wiele obrzędowych zbiórek i zrealizowało szereg okolicznościowych zadań. Również zuchy z gromady zuchowej „Wesołe Promyczki” podjęły wyzwanie wyjazdu na zlot drużyn harcerskich i gromad zuchowych, który odbył się w Nowym Mieście – wspomniała drużynowa Anna Cichocka.

Skauting na początku XX wieku dotarł do odradzającej się Polski. Pierwsze drużyny harcerskie powstawały na Mazowszu, w tym na ziemi sochaczewskiej i wyszogrodzkiej na początku 20-lecia międzywojennego. Tradycje skautingu kontynuują obecnie harcerze i zuchy przypominając obrzędowość i zwyczaje pierwszych drużyn skautowych na zlotach i zbiórkach.

Podczas zlotu zorganizowanego przez nas pod koniec lutego, zuchy miały możliwość za pomocą zabaw i gier ruchowych nauczyć się opiekuńczości, serdecznych zachowań, odpowiedzialności i przede wszystkim czerpania radości ze sprawiania innym niespodzianek – dodaje jedna z organizatorek.

Większość zadań realizowana była na świeżym powietrzu. Połączono je z grą terenową, konkursami i zabawami. Było też wiele innych atrakcji, np. możliwość obejrzenia sprzętu strażackiego. W trakcie trwania zlotu w Nowym Mieście jego uczestnicy wiele dyskutowali na temat braterstwa, o wielkiej potrzebie niesienia pomocy i rozwijania różnorodnych umiejętności. Przedstawione formy realizacji zadania pokazały bogactwo pomysłów zuchów i harcerzy, a każde ze spotkań na długo pozostanie w pamięci, ze względu na swoją niepowtarzalność i obrzędowość.

Nie mogło zabraknąć także warsztatów plastycznych, na których harcerze i zuchy wykonali kolorowe kartki z życzeniami dla innych uczestników zlotu. Najmłodszym szczególnie do gustu przypadło, jak zaznaczają organizatorzy zlotu, przygotowywanie drzewa genealogicznego harcerskiej gromady.

– To świetna zabawa, ale też można było się dużo dowiedzieć o naszych poprzednikach i ich dokonaniach – mówi jeden z młodych uczestników.

W tym roku dla zuchów to była wyjątkowa frajda i szczególne święto, ponieważ tylko raz na 4 lata właśnie w dniu 29 lutego obchodzone są imieniny zucha.

– Stąd najmłodsi zapewne długo będą wspominać ten zlot. Kolejne imieniny zucha czekają nas dopiero za cztery lata – dodaje druhna Justyna z SP w Wyszogrodzie.

Bogumiła Nowak

Fot. SP Wyszogród

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz