Świętowali setną rocznicę.

W 100-lecie Bitwy Warszawskiej 1920 roku, 16 sierpnia w gminie Iłów zorganizowana została impreza plenerowa „Płynie Wisła, płynie po iłowskiej gminie”, upamiętniająca te historyczne wydarzenia. Tegoroczny spływ trasą Kamion – Suchodół – przystanek „Bitwa Warszawska 1920 – Pamiętamy” zgromadził bardzo wielu uczestników. Impreza miała nie tylko charakter patriotyczny, ale też typowo rodzinny.

Start kajakowego spływu rozpoczął się nieoczekiwanie w miejscowości Kamion. W samo południe odbyła się zbiórka kajakarzy pod mostem na rzece Bzurze. Stamtąd kajakarze dopłynęli do Wisły i dalej do Suchodołu. Wstępnie planowany był w Czerwińsku nad Wisłą, lecz na prośbę uczestników organizatorzy zmodyfikowali trasę spływu. Wzięło w nim udział 20 osób, które przed godziną 15.00 wpłynęły do przystani wodnej w Suchodole, gdzie rozpoczęła się dalsza część imprezy – zarówno na wodzie, jak i na lądzie.

O godzinie 15.00 wystartował festyn turystyczno-integracyjny „Płynie Wisła płynie po iłowskiej gminie”. Otwarty został przez głównych organizatorów imprezy – Jana Kraśniewskiego, wójta gminy Iłów, oraz Piotra Żółtowskiego, prezesa spółki Ekoturyzm. O oprawę muzyczną tego wydarzenia zadbał Gminny Ośrodek Kultury w Iłowie, którego podopieczni zaprezentowali polskie oraz światowe hity. Wystąpiły iłowskie grupy wokalne – Bomble, Alter Ego, Teraz My oraz solista – Mateusz Staniaszek.

Ponadto w programie festynu nie zabrakło ostrej rywalizacji sportowej. Odbyły się VI Turystyczne Zawody Kajakowe o Puchar Wójta Gminy Iłów. W sumie wzięło w nich udział 14 drużyn. Łącznie odbyły się 4 wyścigi, których zwycięzcy spotkali się w finale rozgrywek. Rywalizacja o puchar wójta była bardzo zacięta.

Podczas trwania imprezy prowadzona była też akcja profilaktyczna „Płyniemy tylko Wisłą”, mająca na celu zwrócenie uwagi wszystkim uczestnikom na konsekwencje pływania po spożyciu alkoholu. Przypomniano zasady bezpiecznego wypoczynku nad wodą i odpowiedzialności dorosłych za powierzone ich opiece dzieci. Można było dowiedzieć się o wpływie alkoholu na nasz organizm oraz poznać przybliżoną ilości alkoholu etylowego w najpopularniejszych produktach. Wspomniano też o statystykach letnich utonięć osób nietrzeźwych. Te w Wiśle nadal są alarmujące.

Po konkurencjach sportowych, występach, zajęciach profilaktycznych odbyły się gry, zabawy i konkursy przygotowane przez GOK w Iłowie dla najmłodszych. Dzieci skakały w workach, rzucały piłką, biegały z piłeczkami tenisowymi trzymanymi na paletkach.

Wręczone zostały również nagrody laureatom gminnego konkursu plastycznego „Bitwa Warszawska 1920”. W konkursie tym uczestniczyli uczniowie iłowskich szkół.

Nie zabrakło tradycyjnie motorowodniaków, rowerzystów, Ochotniczej Straży Pożarnej w Suchodole oraz przedstawicieli iłowskiej grupy motocyklowej, która od samego początku towarzyszy w imprezach „Płynie Wisła, płynie….”

Mieszkańcy i zaproszeni goście przybyli tłumnie na festyn i z zaangażowaniem kibicowali rywalizacjom sportowym. Gorąco oklaskiwane były też występy wokalne. Pogoda sprzyjała piknikowaniu. Niestety z powodu pandemii to jedna z nielicznych, tegorocznych imprez letnich dla mieszkańców gminy Iłów.

Bogumiła Nowak

Fot. UG Iłów

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz