Święto trzeciej brygady.

W mniejszym gronie i z zachowaniem reżimu sanitarnego 9 października odbyły się obchody święta 3. Warszawskiej Brygady Rakietowej Obrony Powietrznej. Uroczystości ograniczyły się do mszy świętej oraz złożenia kwiatów pod umieszczoną na budynku sochaczewskiego muzeum tablicą upamiętniającą 100-lecie powstania wojsk obrony powietrznej.

Oprócz dowódcy 3 WBROP generała brygady Kazimierza Dyńskiego i jego żołnierzy, w święcie uczestniczyli starosta Jolanta Gonta, burmistrz Piotr Osiecki oraz przedstawiciele klasy służb mundurowych z Zespołu Szkół im. Jarosława Iwaszkiewicza. Uczniowie „mundurówki” wystawili również poczet sztandarowy.

Ks. mjr kan. Władysław Włodarczyk w kazaniu wyraził wdzięczność żołnierzom, którzy wciąż doskonalą swoje umiejętności, i życzył, by jak najlepiej służyli ojczyźnie. Podkreślił także znaczenie pozostania w łączności z Bogiem, którą zapewnia uczestnictwo w obrzędach religijnych.

Burmistrz i starosta przekazali generałowi Dyńskiemu list gratulacyjny oraz okolicznościowy upominek. W liście podkreślili, że brygada stacjonuje w garnizonie Bielice od 1 stycznia 2013 roku, zatem wkrótce minie osiem lat od chwili, gdy ziemia sochaczewska na nowo została zauważona i doceniona, gdyż decyzja o ulokowaniu brygady w Sochaczewie to powrót do wieloletniej, pięknej tradycji budowania – w oparciu o wojsko – pomyślnej przyszłości naszej małej ojczyzny. Żołnierzom i wszystkim pracownikom cywilnym garnizonu życzyli zadowolenia z pracy, satysfakcji z wykonywanych zadań, a przede wszystkim spokojnej służby, by nigdy ich umiejętności nie musiały być testowane w warunkach innych, niż pokojowe.

Uroczystości zakończyło złożenie kwiatów pod tablicą upamiętniającą 100-lecie powstania wojsk obrony powietrznej.

Warto przy tej okazji przypomnieć, że 3 WBROP zajmuje się osłoną wojsk i obiektów przed rozpoznaniem i uderzeniem z powietrza, pełni szczególną rolę w systemie obronny państwa. To na niej spoczywa odpowiedzialność za utrzymanie gotowości do zapewnienia bezpieczeństwa granic RP. Przed brygadą i jej nowym dowódcą (objął to stanowisko kilka tygodni temu) cała seria wyzwań związanych z wdrażaniem Strategii Bezpieczeństwa Narodowego 2020 oraz zobowiązań sojuszniczych podjętych w ramach umowy zawartej z USA, w tym włączenie w nasz system obrony baterii PATRIOT.

źródło: UM

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz