Święto inne niż wszystkie.

Powiat sochaczewski, jak i cała Polska, znalazł się w czerwonej strefie w związku z epidemią koronawirusa. Co z kolei wiąże się z nowymi, bardziej restrykcyjnymi obostrzeniami. Będą one nas obowiązywały także 1 listopada, we Wszystkich Świętych.

Jak wynika z danych sochaczewskiego sanepidu, w ciągu ubiegłego tygodnia nastąpił lawinowy wzrost zachorowań na covid-19 wśród mieszkańców powiatu sochaczewskiego. O ile na początku tygodnia liczba osób objętych kwarantanną domową wynosiła 974, to obecnie – w momencie oddania gazety do druku, czyli 26 października – jest ich 1176. Nie lepiej jest także w przypadku osób objętych izolacją domową, tych było 113, a jest już 181.

Gwałtownie wzrosła także liczba osób hospitalizowanych z powodu podejrzenia zakażenia COVID-19, było ich 25, a jest 35. A przypadków potwierdzonych laboratoryjnie z wynikiem dodatnim mamy już 479, a było 366. Zwiększyła się także liczba zgonów spowodowanych covid-19 i wzrosła ona z 9 do 11. Pocieszającym w tym wszystkim jest to, że mamy już 255 ozdrowieńców, których na początku tygodnia było 223.

 Zatrzymać wirusa

Czy uda się zahamować wzrost zachorowań? Trudno powiedzieć, szczególnie gdy patrzy się na to, co w ostatnich dniach dzieje się w Sochaczewie w związku z protestami przeciwko orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego. Dodajmy, że w protestach bierze udział bardzo dużo osób, a część z nich nie zakrywa twarzy. Co tak, jak zachowanie dystansu społecznego, jest podstawą w walce z rozprzestrzenianiem się wirusa. Podobnie jak i unikanie zgromadzeń, w których – według obowiązujących obostrzeń – może uczestniczyć tylko 5 osób.

Przypomnijmy, że kolejne obostrzenia, to zdalne nauczanie w klasach 4-8 szkół podstawowych, podobnie jest w przypadku szkół wyższych i podnadpodstawowych. Wprowadzono także obowiązek przemieszczania się osób poniżej 16. roku życia pod opieką rodzica lub opiekuna, a także ograniczenie w funkcjonowaniu lokali gastronomicznych czy sanatoriów.

Z kolei wydarzenia sportowe mogą się odbywać jedynie bez udziału publiczności, a wydarzenia kulturalne z udziałem 25 procent widzów. Zawieszona została również działalność basenów, siłowni i aquaparków. Z kolei w sklepach obowiązuje limit pięciu osób na 1 kasę w placówkach do 100 m kw., a w sklepach powyżej 100 m kw. limit jednej osoby na 15 metrów kwadratowych. Ograniczenia objęły również transport publiczny, gdzie może być zajętych 50 proc. miejsc siedzących i 30 proc. wszystkich miejsc.

Odłóż wizytę

Restrykcje objęły także wydarzenia religijne odbywające się w kościołach, gdzie istnieje obowiązek zakrywania ust i nosa, z wyłączeniem osób sprawujących kult, a w uroczystościach religijnych limit 1 osoba na 7 m kw.

Sytuacja jest tak zła, że prymas Polski Wojciech Polak zaapelował o odwołanie mszy świętych i nabożeństw na cmentarzach.

W tym roku jednak znajdujemy się w nadzwyczajnej sytuacji pandemii i dużego wzrostu zakażeń koronawirusem. W trosce o życie i zdrowie naszych rodaków, apeluję o rozłożenie nawiedzania grobów na dni poprzedzające 1 listopada oraz dni następujące po tej uroczystości. Apeluję również do osób starszych, aby w tym roku odłożyły nawiedzanie cmentarzy i zostały bezpiecznie w domach, wyrażając swoją pamięć poprzez wierną modlitwę – stwierdził w wystosowanym do wiernych apelu prymas Polski.

Zwrócił się też z prośbą, aby 1 listopada nie organizować na cmentarzach tradycyjnych procesji. Przypomniał również, że decyzją Watykanu w tym roku odpust zupełny za zmarłych można uzyskać nie przez pierwsze osiem dni listopada, ale przez cały miesiąc i w związku z tym warto odłożyć wizytę na cmentarzu na późniejszy termin, nawet do końca listopada.

Jerzy Szostak

fot.pixabay

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz