Święta w nowym domu

fot. Starostwo Powiatowe w Sochaczewie

CHODAKÓW Tuż przed świętami Wielkiej Nocy rozpoczął swoje funkcjonowanie dom dziecka przy ulicy Matejki w Chodakowie. To pierwsze święta, jakie dotychczasowi wychowankowie Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej „Atria” w Giżycach spędzili w nowym domu.

Jak poinformowała nas Kamila Gołaszewska-Kotlarz, dyrektor domu dziecka w Giżycach, pozwolenie na użytkowanie nowej placówki dyrekcja ośrodka otrzymała pod koniec marca.

Przez kilka dni robiliśmy wszystko, aby nasi wychowankowie mogli spędzić Wielkanoc w nowych komfortowych warunkach – wyjaśnia Kamila Gołaszewska-Kotlarz. Jak dodaje, w chodakowskiej placówce ma zamieszkać w sumie 14 dzieci.

Z kolei Tadeusz Głuchowski, wicestarosta sochaczewski, poinformował nas, że w połowie kwietnia ruszą prace związane z remontem i adaptacją kolejnego budynku na terenie Chodakowa, w którym zamieszkają kolejni wychowankowie domu dziecka w Giżycach.

Mamy już gotowy i zatwierdzony projekt adaptacyjny budynku i jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z naszymi planami, to już niedługo kolejna grupa dzieci z Giżyc przeprowadzi się do Sochaczewa – powiedział nam Tadeusz Głuchowski.

Przypomnijmy, że przeprowadzka dzieci z Giżyc do Chodakowa związana jest ze zmianą przepisów. Nowelizacja położyła w końcu kres dużym domom dziecka, stojącym na odludziu i opiekującym się kilkudziesięcioma wychowankami. Od lat zwracano uwagę, że tego typu placówki nie spełniają swojej roli w przystosowaniu do dorosłego życia dzieci pokrzywdzonych przez los. O wiele lepszym rozwiązaniem ich dramatu są małe, kameralne placówki, tworzące namiastkę domu rodzinnego, ulokowane w miastach. Dzięki nim dzieci mogą szybciej przygotować się do samodzielnego życia, nauczyć funkcjonować w społeczeństwie. Chociażby poprzez samodzielne robienie zakupów, korzystanie z komunikacji miejskiej, chodzenie do kina czy korzystania z ogólnodostępnych obiektów sportowych. Nie bez znaczenia jest również kontakt z rówieśnikami

Jerzy Szostak

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz