Święta w czasie epidemii.

Tegoroczna Wielkanoc zapisze się jako bardzo nietypowa. Zgodnie z zarządzeniami ograniczona jest możliwość przemieszczania się i ograniczony dostęp do praktyk religijnych. W najbliższe święta wielu z nas nie będzie uczestniczyć w Triduum Paschalnym oraz spotkaniach rodzinnych. To będą wyjątkowo smutne święta, mimo wiosennej aury.

„W okresie epidemii dostęp do sakramentalnej spowiedzi i komunii jest dla wielu wiernych utrudniony, czasem wręcz niemożliwy. Z tego względu rodzą się wątpliwości, co do zachowania ciągłości pobożnych praktyk. Posługując się ogólnymi zasadami prawa kościelnego oraz dokumentami dotyczącymi sytuacji analogicznych, należy stwierdzić, że prawo kościelne nie obowiązuje przy poważnej przeszkodzie” – informuje biskup Adam Bałabuch, przewodniczący Komisji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów KEP w Polsce.

Dbać o siebie i bliskich

Stanowisko biskupa przypomniała 3 kwietnia Kuria Diecezji Łowickiej i jej wikariusz generalny ks. prałat Wiesław Wronka, przypominając, że zaleca się w czasie epidemii celem podtrzymania ciągłości praktyki, aby we właściwym dniu w okresie braku dostępu do sakramentu, jeśli to możliwe, wzbudzić właściwą danej praktyce intencję oraz skorzystać z możliwości przyjęcia tzw. komunii duchowej, a także jeśli trzeba, z możliwości uprzedniego oczyszczenia sumienia z grzechów ciężkich poprzez akt żalu doskonałego, gdy nie można się wyspowiadać”. Tym samym w diecezji łowickiej, której podlega w części powiat sochaczewski, zaleca się o dbanie o siebie i swych bliskich, pozostawanie w domu i unikanie kontaktów z innymi osobami.

­– W związku z ogłoszeniem stanu zagrożenia epidemicznego i zakazem zgromadzeń, jesteśmy zmuszeni do dalszych ograniczeń udziału we Mszy świętej, także Mszy świętej niedzielnej. Biskup Łowicki udzielił dyspensy od obowiązku uczestnictwa w niedzielnych i świątecznych Mszach świętych. Osoby, które z niej korzystają, proszeni są o duchową łączność ze wspólnotą kościoła za pośrednictwem transmisji w środkach społecznego przekazu – dodaje ks. Dariusz Kuźmiński, proboszcz parafii Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Młodzieszynie.

W zaostrzonych rygorach jest możliwość uczestniczenia w mszy nie więcej niż 5 osób. Na okres Wielkanocy decyzją rządu złagodzono ten przepis i zezwolono na msze z udziałem do 50 osób. Jednak diecezja łowicka zaleca trzymanie się zaostrzonej formy ograniczania ilości wiernych na mszach.

Utrzymany został zakaz dostępu do wody święconej i tradycyjnego święcenia wielkanocnych pokarmów, tradycji, która jest unikalnym, polskim obyczajem świątecznym w czasie Wielkanocy.

Potrzeba wrażliwości

– Chyba wszystkich nas zaskoczyła sytuacja związana z epidemią koronawirusa na świecie. Budzi to u wielu niepokój i u niektórych strach – nie zawsze proporcjonalny do aktualnych zagrożeń. Wsłuchując się w zalecenia lekarzy i władz, poddając się tym zaleceniom i radom, nie zapominajmy o ufności dziecka bożego i oddaniu się pod opiekę Miłosiernego Ojca i Matki Bożej Maryi. Nie poddawajmy się lękowi i panice. One mogą szkodzić w pokonywaniu i rozwiązywaniu obecnych problemów. Nie straszmy się nawzajem niesprawdzonymi informacjami, nie róbmy zapasów ponad miarę, bo za chwilę będziemy wyrzucać nadmiar żywności do śmieci, a dla słabszych, starszych i mniej zaradnych może jej chwilowo zabraknąć. Przezorność nie może być nieroztropna i niewrażliwa na potrzeby bliźnich, w przeciwnym razie jest nadgorliwością, która ośmiesza i przynosi szkodę. Częste powtarzanie, że „oni nam wszystkiego nie mówią” brzmi bardzo złowrogo i wzbudza niepokój – ­ stwierdza ks. Andrzej Sałkowski, proboszcz parafii Św. Bartłomieja Apostoła w Rybnie.

Zaleca stosowanie się do rządowych zakazów unikania bliskich kontaktów i skupisk, a także dbania o siebie i higienę. Jednocześnie zaznacza, że osoby w podeszłym wieku, z objawami infekcji, dzieci i młodzież szkolna oraz ci, którzy obawiają się zakażenia, zwolnieni są z obecności na mszy. W związku z sytuacją podjął też decyzję o odwołaniu rekolekcji.

Inne parafie powiatu sochaczewskiego, którym dekret biskupa łowickiego Andrzeja Dziuby daje możliwość decydowania o zakresie ceremonii Triduum Paschalnego, podejmują decyzje w zależności od swego rozeznania.

Parafia św. Jan Jana Chrzciciela i św. Rocha w Brochowie nie obchodziła w tym roku tradycyjnej Niedzieli Palmowej z procesją z palmami. W okresie wielkanocnym nie będzie mszy Triduum Paschalnego z udziałem wiernych, lecz tylko w wąskim gronie 5 osób. Ksiądz Paweł Olszewski, proboszcz brochowski, zdecydował, że pozostanie przy ostrzejszej formie ograniczeń, mając na uwadze życie i zdrowie parafian. Nie będzie też w okresie świąt wizyt.  W Brochowie, jak i w innych kościołach nie będzie  tradycyjnej święconki.

Bogumiła Nowak

fot.pixabay

 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz