Strażacy włączeni do systemu.

Reklamy

Na ten moment czekano długo. Wreszcie stało się faktem, iż Ochotnicza Straż Pożarna z Budek Piaseckich oficjalnie została włączona w struktury Krajowego Systemy Ratowniczo-Gaśniczego. Uroczyste przekazanie decyzji miało miejsce w siedzibie jednostki w ubiegłą sobotę (29.02). To powód do dumy, ale też podziękowanie za ogromne zaangażowanie, jakim od lat wykazują się tutejsi druhowie i druhny.

OSP Budki Piaseckie to bardzo prężnie działająca jednostka, powstała w 1930 roku. Wkrótce obchodzić będzie swoje wyjątkowe urodziny. Choć plany dotyczące jubileuszowych uroczystości nie są jeszcze do końca znane, być może połączone zostaną z majowym Dniem Strażaka, to jednostka nie mogła doczekać się chyba lepszego prezentu już teraz.

Z dniem 23 grudnia 2019 roku nasza jednostka została włączona w struktury KSRG, a teraz, tuż przed zebraniem walnym odbył się uroczysty apel, na którym komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej nadbrygadier Bogdan Łasica wręczył na moje ręce akt włączenia w struktury systemu – mówił szczęśliwy dh Grzegorz Bylicki, prezes OSP Budki Piaseckie.

Nadbrygadier Bogdan Łasica, Mazowiecki Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej, zaznaczył, że jest to jedna z najbardziej dynamicznie rozwijających się jednostek i zarazem jedna z najliczniejszych na terenie województwa Mazowieckiego. Bo warto zaznaczyć, że w obecnej chwili tutejsza OSP zrzesza 77 członków, z czego aż 52 jest uprawnionych do brania udziału w działaniach ratowniczo-gaśniczych, dodatkowo posiada 3 Młodzieżowe Drużyny Pożarnicze.

W tym dniu spełniło się jedno z moich marzeń dotyczących rozwoju naszej jednostki, wstąpienie w tak elitarny krąg jednostek włączonych do KSRG, to dla nas wielki zaszczyt, ale również wyzwanie, z którym myślę że moi druhowie poradzą sobie wzorowo, bo gdyby nie oni, to nie byłoby tego wszystkiego, co jest teraz. Nie spoczywamy na tym, co udało się osiągnąć do tej pory i już teraz mogę zapewnić, że włożę jeszcze wiele serca i zdrowia w rozwój naszej jednostki – zapewnia bardzo zaangażowany w działalność kierowanej przez siebie OSP prezes Grzegorz Bylicki.

Krajowy System Ratowniczo-Gaśniczy powstał w 1991 roku, a zaczął funkcjonować w 1995. Celem jego istnienia jest ujednolicenie działań o charakterze ratowniczym, podejmowanych w sytuacjach zagrożeń życia, zdrowia, mienia lub środowiska, podejmowanych przez Państwową Straż Pożarną i inne podmioty ratownicze. Dodajmy, że system ten opiera się na Państwowej Straży Pożarnej, wiodącej i utrzymywanej z budżetu państwa służbie ratowniczej, jak również Ochotniczych Strażach Pożarnych, utrzymywanych z budżetów samorządowych i dotacji z budżetu państwa.

OSP z Budek Piaseckich życzymy zatem wielu sukcesów w działaniach już jako jednostki strukturalnej, przede wszystkim tylu samych powrotów z akcji, co wyjazdów!

Marcin Odolczyk

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz