Sterylne autobusy.

fot. archiwum

SOCHACZEW W trosce o bezpieczeństwo pasażerów, w związku z panującą epidemią koronawirusa, Zakład Komunikacji Miejskiej zakupił urządzenie do ozonowania pomieszczeń, które umożliwia bieżącą dezynfekcję wnętrz autobusów. Ozonowanie to łatwy sposób na pozbycie się wszelkich drobnoustrojów: bakterii, wirusów, grzybów, zarodników pleśni, czy usunięcie nieprzyjemnych zapachów.

W praktyce wygląda to tak: wstawiamy ozonator do środka pojazdu i włączamy urządzenie, po czym na 40 minut szczelnie zamykamy autobus. Następnie otwieramy wszystkie drzwi pojazdu na pół godziny, by go wywietrzyć. Staramy się, aby proces ozonowania przeprowadzać z jak największą częstotliwością i na jak największej liczbie autobusów wyruszających z naszej bazy – tłumaczy Krzysztof Sieczkowski, dyrektor ZKM. Oprócz autobusów myte i odkażane są również wiaty przystankowe.

Dodajmy, że w związku z epidemią nadal obowiązują narzucone przez rząd restrykcje dotyczące przejazdów zbiorowym transportem publicznym. Polegają one na ograniczeniu liczby pasażerów m.in. w autobusach, gdzie może być zajęta tylko połowa miejsc siedzących. Oznacza to, że jeżeli w pojeździe jest 30 miejsc siedzących, to może się w nim znajdować jednorazowo 15 pasażerów. Wprowadzone przez rząd ograniczenia spowodowały również konieczność zawieszenia przez ZKM niektórych połączeń.

– Przez obecną sytuację zmuszeni byliśmy zawiesić około 40 procent połączeń. Dzieci i młodzież nie jeżdżą do szkół, dużo firm zawiesiło działalność i musieliśmy dostosować liczbę kursów do zapotrzebowania, uwzględniając przy tym również nałożone na komunikację publiczną restrykcje – wyjaśnia Krzysztof Sieczkowski, dyrektor Zakładu Komunikacji Miejskiej.

opr. jur

Fot.  Jerzy Szostak

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz