Stereotypy źródłem dyskryminacji.

fot.pixabay

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Sochaczewie zaprasza na wakacyjny cykl artykułów dotyczących problemu dyskryminacji. Co tydzień na stronie internetowej www.pcpr.powiatsochaczew.pl i na facebooku będzie umieszczana jedna historia, aby przyglądać się dyskryminacji w różnych jej odsłonach.

Na początek wyjaśnimy samo pojęcie i wszystko, co się wiąże ze zjawiskiem jakże powszechnym niestety. Wydawać by się mogło, że ten problem nas nie dotyczy, że zawsze traktujemy innych z należytym szacunkiem i tego uczymy nasze dzieci. Niestety dyskryminacja zadomowiła się w naszym społeczeństwie i całkiem dobrze się ma. A zaczyna się już w szkole. Może przyjmować formy wykluczenia z grupy rówieśniczej, posługując się wyśmiewaniem, obrażaniem, niszczeniem przedmiotów należących do ofiary, pluciem, popychaniem, biciem. Internet to jej ulubione miejsce.

Dyskryminacja może przyjmować różne formy i występować w każdym miejscu. Dotykać każdego z nas, ze względu na wygląd zewnętrzny, przekonania, status majątkowy, rasę, wiek, płeć, umiejętności, niepełnosprawność, chorobę i wiele innych cech. Dyskryminacja to siostra stereotypów i uprzedzeń, które wpływają na nasze uczucia, poglądy, sposoby myślenia i działania.

Stereotypy, czyli bardzo uproszczone i często fałszywe przeświadczenia na temat jakiejś grupy społecznej czy osoby. Trudno je wyeliminować, bo w jakimś sensie porządkują naszą rzeczywistość, nadają wielu zjawiskom sens, wielu ludziom etykietę. Przykładem stereotypu jest stwierdzenie, że blondynki są głupie. Jest tak zakorzeniony, że w przypadku popełnienia błędu przez kobietę (już nawet niekoniecznie z jasnymi włosami) – wystarczy stwierdzenie:

no tak, blondynka

I nie trzeba już niczego tłumaczyć i wyjaśniać. Wszyscy znają dowcipy o blondwłosych kobietach, głupia baba – normalka.

Może się wydawać, że stereotypy nie są groźne i nie przesądzają o rzeczywistości, niestety pracując z osobami stosującymi przemoc wobec najbliższych, wiem, jak dużą rolę odgrywają. Jak trudno je u siebie zlokalizować, jak łatwo determinują nasze zachowanie, jak wpływają na nasz sposób myślenia o innych i jak trudno je odrzucić.

Stereotypy prowadzą do uprzedzeń, czyli wrogiej, nieuzasadnionej, nieracjonalnej, silnej i bardzo trwałej postawy wobec osoby lub grupy. Stąd bierze się poczucie wyższości i odrzucenie osoby lub grupy osób.

Ze stereotypów i uprzedzeń rodzi się dyskryminacja, czyli wykluczenie społeczne jakiejś osoby lub grupy osób ze względu na jakąś cechę, traktujemy te osoby gorzej niż inne.

Dzieci, które doświadczają dyskryminacji rówieśniczej, borykają się z jej skutkami przez całe dorosłe życie. Mają negatywny obraz siebie, przystosowują się do „etykiet” nadanych w dzieciństwie. Myślą, że nie zasługują na nic dobrego ze strony innych osób, są nieufni, nie potrafią nawiązywać znajomości i tworzyć satysfakcjonujących związków. Często ratują się alkoholem, używkami, ucieczką w świat wirtualny, odreagowując rzeczywistość. Konsekwencją dyskryminacji może być nawet samobójstwo. Badania Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę pokazują, że dyskryminacja rówieśnicza to druga najczęstsza przyczyna samobójstw wśród dzieci powyżej 13 roku życia.

Zapraszamy do lektury naszego wakacyjnego cyklu, jak również do podzielenia się swoimi doświadczeniami lub przemyśleniami na ten temat w komentarzach. W każdą środę na profilu fb Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Sochaczewie.

Ewa Kajetaniak

PCPR Sochaczew

fot.pixabay

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz