Staruszek będzie reanimowany.

Fot.: Janusz Szostak
Reklamy

Na początku kwietnia powinien się rozpocząć remont mostu na Bzurze w ciągu ulicy Mostowej. Same prace potrwają do końca października, a koszt inwestycji prowadzonej przez Starostwo Powiatowe w Sochaczewie wyniesie prawie sześć milionów złotych.

Znane są już wysokości ofert, jakie wpłynęły na ogłoszony przez Powiatowy Zarząd Dróg w Sochaczewie przetarg mający wyłonić firmę, która dokona remontu przeprawy mostowej przez Bzurę w ciągu ulicy Mostowej.

Zgłosiło się do niego 12 wykonawców, a ich oferty wahały się od 5,74 do 7,8 miliona złotych. Tymczasem powiat przeznaczył na ten cel 5,7 mln zł. Nie oznacza to jednak, że przetarg zostanie unieważniony. Otóż, na prośbę zarządu powiatu, radni na ostatniej sesji Rady Powiatu zdecydowali się na zwiększenie środków potrzebnych na realizację tej inwestycji o 200 tysięcy złotych.

 Nieuniknione trudności

To z kolei pozwoli na wyłonienie wykonawcy, którego powinniśmy poznać jeszcze w tym miesiącu. Prawdopodobnie zostanie nim firma Freyssinet Polska, której oferta wyniosła 5 741 246 złotych.

– Nie chciałbym się w tej chwili wypowiadać na temat ewentualnego wykonawcy. Tym bardziej, że trwa obecnie analiza zgodności ofert z warunkami zamówienia. Dopiero po jej zakończeniu będziemy mogli poinformować, kto wykona tak potrzebny mieszkańcom Sochaczewa i powiatu remont przeprawy w ciągu ulicy Mostowej – poinformował nas Tadeusz Głuchowski, wicestarostwa sochaczewski. Jak dodał, inwestycja powinna się rozpocząć, gdy tylko pozwolą na to warunki atmosferyczne i potrwa do końca października.

– W tym czasie mieszkańcy będą musieli liczyć się z utrudnieniami. Ale zrobimy wszystko, aby były one dla nich jak najmniej uciążliwe. Dlatego na czas przebudowy mieszkańcy prawobrzeżnej części Chodakowa będą mogli przejść Bzurę specjalnie wybudowaną dla nich kładką – dodaje Tadeusz Głuchowski. Z kolei kierowcy na czas remontu będą zmuszeni do korzystania z mostu przez Bzurę na ulicy Płockiej.

 Reanimacja staruszka

O remoncie mostu mówiło się od lat. Gdyż wybudowana jeszcze na początku lat sześćdziesiątych ubiegłego wieku przeprawa jest w tak fatalnym stanie, że dalsze jej eksploatowanie grozi katastrofą budowlaną. Dlatego – jak wynika ze specyfikacji warunków zamówienia – most przejdzie całkowitą metamorfozę.

Cała jego konstrukcja nośna zostanie przebudowana. Oznacza to, że przebudowane zostaną nie tylko przyczółki. Zmodernizowane będą również filary, na których zostanie położona nowa płyta nośna przyszłej jezdni, która po przebudowie będzie miała 7 metrów szerokości. Przebudowa konstrukcji pozwoli nie tylko na poszerzenie samej jezdni przeprawy, dzięki temu pojawi się na niej w końcu chodnik dla pieszych. Będzie on usytuowany po lewej stronie przeprawy, idąc od strony Chodakowa. Natomiast po prawej stronie znajdzie się tzw. chodnik techniczny. Na przeprawie zostanie również zainstalowane nowe, energooszczędne oświetlenie.

Jednak na tym prace przy moście się nie skończą. Wybudowany zostanie także brakujący fragment chodnika w ciągu ulicy Brukowej, przejście dla pieszych oraz nowy przystanek autobusowy. Przebudowie ulegnie również skrzyżowanie Mostowej z ulicą 18 Stycznia oraz drogi dojazdowe do samej przeprawy.

Jerzy Szostak

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz