Średniowiecze na wyciągnięcie ręki w Czerwińsku nad Wisłą[ZDJĘCIA].

nasz patronat

Stowarzyszenie Nasz Czerwińsk nad Wisłą po raz trzeci zorganizowało rekonstrukcję historyczną „Most Jagiełły – Czerwieńskie spotkania z historią i kulturą średniowiecza”, umożliwiającą poznanie kultury średniowiecza i realne poczucie atmosfery dawnych czasów. Wydarzenie odbyło się w dniach 28 – 30 sierpnia.

Tegoroczna edycja „Mostu Jagiełły” odbyła się w zmienionej formie z uwagi na panującą pandemię koronawirusa. Atrakcji było mniej niż w latach ubiegłych, ale organizatorzy i tak zapewnili gościom liczne rozrywki. Jak co roku w ogrodach klasztornych zorganizowano targ rzemieślniczy, który przyciągnął dużą rzeszę zainteresowanych.

Zarys historyczny rekonstrukcji nawiązywał do kolejnej rocznicy przeprawy króla Władysława Jagiełły przez Wisłę. Impreza oficjalnie rozpoczęła się w sobotę 29 sierpnia na bulwarze wiślanym. Piknik historyczny otworzył – słynący z niezwykłego poczucia humoru – Błazen Jojosz, od przedstawienia grup historycznych biorących udział w wydarzeniu. Nie zabrakło również mowy powitalnej ze strony gospodarza czyli burmistrza Czerwińska nad Wisłą – Marcina Gortata.

Część oficjalną zakończyły gawędy historyczne przeprowadzone przez Błazna Jojosza i Piotra Koziaka. Zgromadzona publiczność mogła dowiedzieć się jaka była geneza konfliktu Królestwa Polskiego z Zakonem Krzyżackim, obejrzeć pokaz uzbrojenia rycerskiego a nawet posłuchać wykładu o tym, jaka moda obowiązywała w średniowieczu.

W trakcie rozpoczęły się zapisy na darmowe rejsy tradycyjnymi łodziami flisaków, zainteresowanych nie brakowało.

Po uroczystej części wydarzenia, skromny korowód z Władysławem Jagiełłą na czele udał się w drogę do ogrodów klasztornych. Na miejscu na odwiedzających czekały liczne atrakcje min. turniej rycerski,  pokaz tańca dawnego czy warsztaty historyczno – bajkowe dla dzieci. Zainteresowani mogli także spróbować swoich sił w turnieju łuczniczym.

Nie brakowało wszelkiego rodzajów rzemieślników, którzy prezentowali swoje wyroby na licznych stoiskach. Szczególnym zainteresowaniem cieszyły się wyroby jubilerskie, wykonywane ręcznie. Oprawa muzyczna została zapewniona przez zespół  Fleurdelis – Kwiat Lilii,  wykonujący muzykę dawną, wspaniale komponującą się ze średniowiecznym klimatem. Sobotnia uroczystość zakończyła się fireshow czyli pokazem tańca z ogniem na bulwarach wiślanych.

Drugi dzień pikniku rozpoczął się w ogrodach klasztornych. Organizatorzy przygotowali dla przybywających warsztaty rzemieślnicze, gry i zabawy plebejskie oraz pokazy alchemii średniowiecznej. Piotr Koziak przeprowadził gawędę – „Preludium Grunwaldzkie czyli jak doszło do bitwy pod Grunwaldem w 1410 roku”.

Jednak najważniejszym punktem programu była msza święta łacińska według formularza z 1410 rpku. Osobiście można było poczuć się jak rycerze pod Grunwaldem, uczestnicząc we mszy według rytu sprzed wielu wieków. Było to niezwykłe przeżycie, bowiem msza trydencka jest wydarzeniem mocno duchowym, podczas gdy znana nam forma mszy świętej jest uproszczona i skrócona.

Organizatorzy wydarzenia oraz władze lokalne zapewniły, że „Most Jagiełły – Czerwieńskie spotkania z historią i kulturą średniowiecza” pozostanie wydarzeniem cyklicznym organizowanym co roku oraz, że dołażą wszelkich starań aby była to impreza na większą skalę.

Aleksander Szostak

Fot. Aleksander Szostak

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz