Srebrne tarcze dla Iwaszkiewicza i Chopina.

Wydawnictwo „Perspektywy” ogłosiło coroczny ranking szkół średnich. Dwie sochaczewskie placówki – Liceum Ogólnokształcące im. F. Chopina oraz technikum w Zespole Szkół im. J. Iwaszkiewicza, pomimo spadków w ogólnopolskich zestawieniach, ponownie otrzymały znaki jakości – „Srebrne Tarcze”.

To już XXIII edycja rankingu przygotowana przez Fundację Edukacyjną Perspektywy. Zestawienie stanowi źródło wiedzy o szkołach w całej Polsce. Umożliwia porównywanie liceów oraz techników, sprawdzanie ich sukcesów i słabszych stron, wyników na tle konkurencji. W rankingu 2021 wzięto pod uwagę dane z 2186 liceów ogólnokształcących i 1743 techników. Każda placówka mogła zdobyć maksymalnie 100 punktów. Licea ogólnokształcące zostały ocenione za pomocą trzech kryteriów. Każde z nich miało odpowiednią wagę procentową: sukcesy szkoły w olimpiadach (25%), wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych (30%), oraz wyniki matury z przedmiotów dodatkowych (45%). W przypadku techników ocenie podlegały cztery kryteria z następującą wagą punktową: olimpiady (20%), przedmioty obowiązkowe (20%), przedmioty dodatkowe (30%), egzamin zawodowy (30%).

Najlepszy wynik w powiecie sochaczewskim w rankingu techników, podobnie jak w poprzednich latach, osiągnęło technikum w Zespole Szkół im. Jarosława Iwaszkiewicza. Szkoła uzyskała 50,15 punktu, co dało jej 279 pozycję w Polsce i 35. lokatę w województwie mazowieckim. Pozwoliło to na utrzymanie tytułu „srebrnej szkoły”. Mimo iż „Iwaszkiewicz” zaliczył spadek w porównaniu do poprzednich ogólnopolskich edycji tego samego zestawienia (2020 – 149; 2019 – 92; 2018 – 177), to chodakowska szkoła nadal utrzymuje się w czołówce.

– Bardzo się cieszę, że kolejny rok z rzędu udało nam się osiągnąć tak dobry wynik. Nadal mamy „srebrną tarczę”. To zaszczyt dla naszej szkoły. To także wyznacznik atrakcyjności oferty dla kandydatów do szkół średnich, dowód jakości i wysokiego poziomu nauczania w naszej szkole. Trzeba jednak przyznać, że był to ciężki rok pracy w warunkach pandemii. Utrzymanie wysokiego miejsca w rankingu było w dużej mierze zasługą nauczycieli, którzy sprostali nowemu wyzwaniu, jakim było wprowadzenie nauczania zdalnego. Najbardziej bezpośredni wpływ na ocenę mieli oczywiście uczniowie. Wysoka pozycja jest efektem m.in. bardzo dobrych wyników z egzaminów zawodowych ubiegłorocznych absolwentów naszego technikum – mówi dyrektor ZS im. J. Iwaszkiewicza, Hanna Bonecka.

W zestawieniu techników sklasyfikowano ponadto dwie inne sochaczewskie placówki – „Osiemdziesiątkę” (44,42 pkt.) i „Ogrodnika” (40,75 pkt.). Obie szkoły znalazły się poza pierwszą 500 techników w rankingu ogólnopolskim. Z kolei w zestawieniu wojewódzkim „Osiemdziesiątka” zajęła 61. pozycję, a „Ogrodnik” 80. lokatę na Mazowszu.

Jedyną szkołą w klasyfikacji liceów z terenu miasta ujętych w rankingu jest Liceum Ogólnokształcące im. Fryderyka Chopina (49,73 pkt.). W ogólnopolskim zestawieniu „Chopin” zajął 258 miejsce, co również, w porównaniu do poprzednich edycji, stanowi spadek (2020 – 218, 2019 – 201, 2018 – 157). Sochaczewskie LO, ze „srebrną tarczą” zajęło 66. miejsce w województwie mazowieckim.

Tradycyjnie już, najlepszą pozycję w zestawieniu liceów w naszym powiecie uzyskało Prywatne Liceum Sióstr Niepokalanek z Szymanowa (55,16 pkt.). Szkoła uplasowała się na 40. miejscu na Mazowszu, a w rankingu ogólnopolskim na 138 pozycji. Szkoła kolejny rok może się szczycić „złotą tarczą”.

UM

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz