Sprzedaż auta – o czym musisz pamiętać?.

Sprzedaż auta to proces, który powinien przebiegać zgodnie z wszelkimi formalnościami oraz obowiązującymi przepisami. W tym artykule znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące sprzedaży auta.

Zanim zaczniemy

Obecnie w Polsce mieszka wielu obywateli Ukrainy, który pracują oraz układają sobie życie w naszym kraju. Jest więc duże prawdopodobieństwo, że przy sprzedaży pojazdu odezwie się do Ciebie Ukrainiec, z chęcią nabycia auta. Wejdź na tę stronę: https://autoumowa.pl/sprzedaz-samochodu-ukraincowi-na-co-uwazac/ i sprawdź, o czym pamiętać przy tego typu transakcji.

Czy można sprzedać auto bez przerejestrowania?

Życie potrafi zaskakiwać i może wydarzyć się tak, że kilka dni po zakupie auta będziesz zmuszony sprzedać je ze względu na, chociażby problemy finansowe. W takiej sytuacji nie ma potrzeby uprzedniego przerejestrowania samochodu na siebie. Wystarczy tylko, że przekażesz nowemu właścicielowi wszystkie dokumenty, które posiadasz. Ten z kolei będzie musiał pokazać je w Wydziale Komunikacji i wyjaśnić, dlaczego ktoś inny widnieje w dowodzie rejestracyjnym, a kto inny w umowie.

Czy sprzedaż samochodu bez przeglądu jest możliwa?

Oczywiście, że tak, ale warunek jest jeden – kupujący musi mieć świadomość tego faktu. W przypadku tego typu transakcji samochód bez przeglądu nie może nawet zostać przetransportowany do stacji diagnostycznej inaczej niż za pośrednictwem lawety.

Czy można sprzedać samochód bez OC?

Tak, ale musisz wiedzieć, że sprzedaż samochodu nie zwalnia Cię z odpowiedzialności za brak ważnej polisy. Kara Cię nie ominie, nawet gdy pozbędziesz się samochodu. Wynika to z faktu, że nabywca pojazdu jest za niego odpowiedzialny dopiero od momentu zawarcia umowy. Wcześniej to na Tobie spoczywa obowiązek objęcia samochodu ochroną, wynikającą z polisy OC.

Jak sprzedać auto mające kilku właścicieli?

Ważne jest to, że mając współwłasność na konkretny pojazd, nie możesz go samodzielnie sprzedać. Potrzebna jest również pisemna zgoda współwłaścicieli na zbycie pojazdu. Najprostszym sposobem jest sporządzenie stosownego pełnomocnictwa. Dzięki takiemu dokumentowi wszyscy właściciele nie będą musieli brać udziału w podpisywaniu umowy kupna-sprzedaży.

Skąd wziąć umowę?

Tak naprawdę masz dwie możliwości. Pierwsza polega na sporządzeniu umowy samodzielnie, a druga na skorzystaniu z gotowego wzoru. Jeśli zdecydujesz się na stworzenie umowy kupna-sprzedaży to musisz pamiętać, że istnieje kilka wymogów formalnych, bez spełnienia których dokument nie będzie stanowił pełnoprawnego dowodu na przeprowadzenie transakcji. O wiele korzystniejsze i pozbawione ryzyka jest więc skorzystanie z gotowego dokumentu, który przygotowaliśmy dla Ciebie w serwisie: https://autoumowa.pl/download/

Jak widzisz, sprzedaż samochodu po bliższym zapoznaniu się z tym tekstem nie jest tak skomplikowana, jak mogło Ci się wydawać. Zadbaj jednak o to, by cała transakcja przebiegła zgodnie z prawem i nie mogła być podważona przez Urząd Skarbowy lub Wydział Komunikacji.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz