Sprawdź swój dowód.

Dokładnie 10 lat temu w całym kraju były wydawane nowe dokumenty tożsamości. Teraz kończy się ich ważność, a nie każdy pamięta, że „plastikowe” dowody osobiste ważne są 10 lat, a dla osób niepełnoletnich 5 lat.
Dlatego warto już teraz sprawdzić datę jego ważności, a w przypadku zbliżającego się końca terminu, złożyć wniosek o wydanie nowego dokumentu. Gdyż brak ważnego dowodu osobistego może bardzo skomplikować nam załatwianie wielu czynności urzędowych, m.in. w bankach, na poczcie itp. Czyli wszędzie tam, gdzie konieczne jest potwierdzenie tożsamości.
Wniosek o dowód osobisty można złożyć osobiście, odwiedzając dowolny urząd miasta lub gminy. Nie ma rejonizacji, ale należy pamiętać, iż tam, gdzie złożyliśmy wniosek o dowód, musimy go odebrać. Wniosek o wymianę dowodu osobistego, któremu kończy się ważność, można złożyć na 30 dni przed wskazaną na nim datą. Wymiana jest darmowa. Przed wizytą w urzędzie należy zadbać o zdjęcie – takie jak do paszportu. I musi być to aktualna fotografia.
Aby złożyć wniosek, trzeba zabrać ze sobą dotychczasowy dowód lub ważny paszport – jeśli go posiadamy. Nowy dokument otrzymamy maksymalnie po 30 dniach od złożenia wniosku.
Dodajmy, że osobiste złożenie wniosku nie jest jedyną formą wymiany dokumentu. Osoby dysponujące podpisem elektronicznym lub profilem zaufanym, mogą złożyć wniosek o wymianę dowodu przez Internet.
UM /atu

 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz