Spotkanie z historią średniowiecza.

nasz patronat

CZERWIŃSK Wszystkich miłośników historii, średniowiecza i rekonstrukcji historycznych czeka okazja do zanurzenia się w klimat czasów, kiedy Jagiełło przemierzał drogę wiodącą jego wojska na pola Grunwaldu.

Tegoroczna edycja imprezy „Most Jagiełły – czerwińskie spotkania z historią i kulturą średniowiecza” organizowana będzie w dniach 28-30 sierpnia w Czerwińsku nad Wisłą, na terenie ogrodów klasztornych i bulwarów nad Wisłą.

Podczas edukacyjnego pikniku o charakterze historyczno-kulturalnym, nawiązującego do kolejnej rocznicy przeprawy króla Władysława przez Wisłę, będzie można zobaczyć, jak wyglądał średniowieczny obóz rycerski, jarmark dawnych rzemiosł, turnieje i pokazy rycerskie. Każdy będzie mógł   obejrzeć inscenizację połączenia wojsk polskich i litewskich, symboliczne odtworzenie repliki mostu Jagiełły z udziałem tradycyjnych łodzi flisackich oraz wieczorny pokaz ognia. Wydarzenie jest odpowiednie dla osób w każdym wieku, a uczestnictwo w nim jest bezpłatne.

Już w piątek 28 sierpnia, o godzinie 19:00 odbędzie się pokaz filmu „Habit i zbroja”. Jednak Piknik oficjalnie rozpocznie się na bulwarze wiślanym o godzinie 11:00 w sobotę 29 sierpnia powitaniem wszystkich przybyłych gości, rekonstruktorów i odwiedzających, po czym zostanie zaprezentowana symboliczna replika części łyżwowego mostu na Wiśle przy udziale drewnianych, tradycyjnych łodzi. Następnie organizatorzy zaplanowali symboliczne połączenie wojsk polskich i litewskich oraz pokazy chorągwiarzy średniowiecznych.

To nie wszystkie atrakcje, jakie czekają na zainteresowanych pierwszego dnia pikniku, na sobotę zaplanowano również turnieje rycerskie, warsztaty historyczne oraz rejsy tradycyjnymi łodziami flisaków. Na razie jest to wstępny program wydarzenia i może ulec zmianie.

Drugi dzień pikniku rozpocznie się również o godzinie 11:00, organizatorzy przewidują dla odwiedzających możliwość skorzystania z warsztatów rzemiosła dawnego i innych atrakcji, tak jak w pierwszym dniu. Dodatkowo odbędzie się „Preludium Grunwaldzkie, czyli jak doszło do bitwy pod Grunwaldem w 1410 roku” – gawęda, która zostanie przeprowadzona przez Piotra Koziaka.

O godzinie 12:30 zostanie odprawiona historyczna Msza Święta Łacińska według rytu z 1410 roku – taka, w jakiej wieki temu uczestniczył król Władysław Jagiełło.

Aleksander Szostak

Fot. Aleksander Szostak

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz