Sporne pomiary pod lotnisko

fot.pixabay

TERESIN Od 7 kwietnia rozpoczęły się badania geodezyjne w ramach przygotowań do budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego. Zaplanowane jest dokonanie skaningu laserowego terenu inwestycji w ramach przygotowań do budowy. Jednak sama procedura wzbudza wiele emocji wśród mieszkańców gmin, gdzie planowane są pomiary.

Geodeci prowadzą badania w gminach Baranów, Teresin i Wiskitki. Są one bezinwazyjne i zaplanowane są na kilka dni. Składają się one z dwóch etapów. Pierwszy prowadzony po drogach publicznych na obszarze przyszłej inwestycji. Samochód pomiarowy z zestawem LIDAR, z laserowym czujnikiem odległości dokona pomiaru na wyznaczonej trasie przejazdu.
W kolejnym badaniu dwa zespoły terenowe wykonają pomiar budynków na terenie gmin Wiskitki i Teresin, stosując metodę skaningu laserowego. Geodeci obchodzą budynki z zewnątrz, rejestrując dokładną lokalizację i parametry obiektów. W tym przypadku mieszkańcy proszeni są o zgodę na wejście na tereny posesji, aby geodeci mogli zeskanować obiekty. I to budzi sprzeciw wielu z mieszkańców, którzy nie chcą się zgodzić na laserowe skanowanie gruntów i budynków pod inwestycje związane z Centralnym Portem Komunikacyjnym. Jak zaznaczają, musi być indywidualna zgoda właściciela danej nieruchomości, co nie zawsze w niektórych przypadkach jest stosowane we właściwej formie.
– Bez wyraźnej zgody, badania skaningowe laserem na gruncie rolnika nie mogą być przeprowadzane. Rolnik ma prawo się na nie nie zgodzić i nie można go zmusić, jako właściciela nieruchomości, do tej zgody. Każdy właściciel nieruchomości indywidualnie wyraża zgodę na pomiary. Dotyczy to nie tylko jego podwórka, ale też całej własności, czyli pola, lasu lub łąki. Dokumenty, które przedstawiają obecnie osoby dokonujące pomiarów, jak zaznaczają prawnicy, w żaden sposób nie upoważniają ich do wejścia na prywatną nieruchomość w jakimkolwiek celu. Nie można dokonywać pomiarów na własności prywatnej bez wyraźnej, osobistej zgody właściciela nieruchomości. Mogą mierzyć tylko własność publiczną, czyli drogi – zaznacza jeden z mieszkańców gminy Teresin.
Właściciel ma prawo w każdej chwili wyprosić mierniczych ze swojej nieruchomości, jeśli zmieni zdanie co do pomiarów. Dokonujący pomiarów, co potwierdzają prawnicy, przy obecnych dokumentach i stanie prawnym, muszą mieć indywidualną zgodę właściciela. W przypadku, gdy ktoś chodzi po posesji sąsiada, należy zażądać okazania jego pozwolenia na piśmie na pomiar. Gdy tego brak, sąsiad ma prawo wezwać właściciela zza płotu i patrol policji, celem usunięcia mierniczych.
Wykonawcą pomiarów jest firma Global EAST, która współpracuje ze spółką Multiconsult Polska, będącym konsultantem ds. badań terenu. Dane skaningowe potrzebne są do sporządzenia dokumentacji przedprojektowej CPK. Bez nich nie będzie możliwe wykonanie projektów.

BN

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz