Projekt Sochaczewskie Fortyfikacje w ogólnopolskiej akcji

Projekt z Sochaczewa zakwalifikował się do ogólnopolskiej akcji Masz Głos, prowadzonej przez Fundację im. Stefana Batorego. Już niedługo mieszkańcy naszego miasta zobaczą efekty działań, których głównym celem jest ocalenie od zapomnienia obiektów militarnych z czasów II wojny światowej. Powstawały one w Sochaczewie i okolicach w ramach przymusowych prac polskich robotników na rzecz niemieckiego okupanta.

Fundacja Ochrony Zabytków Mazowsza i jej Projekt Sochaczewskie Fortyfikacje znalazła się w gronie 314 uczestników tegorocznej edycji akcji Masz Głos. Fundacja Batorego prowadzi akcję od 15 lat, adresując ją do organizacji społecznych i grup nieformalnych, które chcą zmieniać swoje najbliższe otoczenie. Biorą w niej udział m.in. stowarzyszenia, fundacje, koła gospodyń wiejskich, rady młodzieżowe, rady seniorów, które mają pomysł na konkretne działanie lub chcą rozwiązać lokalny problem. Organizatorzy akcji Masz Głos pomagają im przeprowadzić działania we współpracy z władzą lokalną i mieszkańcami, tak, aby społeczność działała w poczuciu wspólnej sprawy.

„W akcji Masz Głos chodzi o poczucie wpływu mieszkańców na otoczenie i na decyzje władz oraz o współpracę, dzięki której można rozwiązać lokalny problem albo po prostu zrealizować dobry pomysł. Przy tak wspaniałych uczestnikach, jacy zgłosili się do nas w tym roku, to wszystko jest możliwe, a jury nagrody Super Samorząd, którą przyznajemy na koniec edycji, nie będzie miało kłopotu z wyborem laureatów” – mówi Joanna Załuska, dyrektorka akcji Masz Głos Fundacji Batorego.

Wyzwania

Fundacja Ochrony Zabytków Mazowsza zajmie się poprawą infrastruktury wokół już zrewitalizowanych schronów przy Kątowej i Lubiejewskiej oraz przy rowie przeciwpancernym, ulokowanym między tymi dwiema ulicami. W planach jest naprawa i pomalowanie drewnianego ogrodzenia, dokończenie ogrodzenia schronów przy ul. Lubiejewskiej, postawienie nowych tablic informacyjnych przy schronie bojowym Ringstand 58c. Trzeba też wyrówna

Teren przy schronach, posiać trawę, postawić ławki i kosze na śmieci.

Marzeniem autorów Projektu Sochaczewskie Fortyfikacje jest, aby do schronów doprowadzić zasilanie elektryczne i oświetlić tereny wokół obiektów. Zaopiekowania wymaga wnętrze schronów – trzeba wypiaskowa i pomalowana.

Oryginalne dwudzielne drzwi pancerne i inne elementy metalowe w schronie biernym Regelbau 668, a także profesjonalnie zabezpieczyć przed włamaniami wejście do schronu dla armat przeciwpancernych typu Rebelbau 701.

„Chcielibyśmy, aby te miejsca były bardziej przyjazne społeczności miasta i gminy Sochaczew oraz turystom, którzy będą odwiedzać nasze schrony. Są one unikatowym dziedzictwem kulturowym regionu Mazowsza, więc na pewno przyciągną pasjonatów historii” – mówi koordynator i realizator Projektu Sochaczewskie Fortyfikacje, Artur Gałecki.

Szansa na nagrodę

Jeśli te działania uda się zrealizować z sukcesem, Projekt Sochaczewskie Fortyfikacje ma szansę na nagrodę Super Samorząd. Nagrodę otrzymuje zarówno organizacja, społeczność mieszkańców, jak i władze lokalne za działanie razem we wspólnej sprawie, bo Super Samorząd docenia umiejętność dialogu i współpracy, zgodnie z dewizą akcji Masz Głos, że „samorząd to my wszyscy”.

Akcja Masz Głos jest programem Fundacji Batorego realizowanym we współpracy z: Fundacją Aktywności Lokalnej, Stowarzyszeniem Aktywności Obywatelskiej Bona Fides, Stowarzyszeniem Homo Faber, Fundacją Laboratorium Badań i Działań Społecznych SocLab, Stowarzyszeniem Rozwoju INSPIRACJE. Do edycji 2021 zgłosiła się rekordowa liczba organizacji z 215 gmin z całej Polski. www.maszglos.pl.

Artur Gałecki

 

 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz