Sochaczewski dworzec zmieni swoje oblicze.

O tym, że okolice dworca PKP w Sochaczewie nie należą do wizytówek miasta, nie trzeba nikogo przekonywać. Jednak już wkrótce, jak zapowiadają Polskie Koleje Państwowe, to się zmieni. W przyszłym roku mają rozpocząć się prace z związane z przebudową samego dworca oraz jego otoczenia.

W sierpniu spółka PKP SA podpisała umowę z poznańską firmą Demiurg o wartości ok. 242 tys. zł brutto na przygotowanie projektu przebudowy sochaczewskiego dworca. Sama dokumentacja ma być gotowa do końca kwietnia przyszłego roku, a dworzec wraz przyległym do niego terenami ma ulec przeobrażeniu do końca grudnia 2021 roku.

Gruntowna przebudowa

Przypomnijmy, że sochaczewski dworzec przeszedł już remont w 2016 roku. Ograniczył się on jednak do prac mających na celu zachowanie historycznego budynku, który jest wpisany do rejestru zabytków. Teraz prace, które mają się rozpocząć, będą miały większy zakres. Jak informuje Michał Stilger, rzecznik prasowy PKP SA, w ramach realizowanej inwestycji budynek dworca zostanie poddany gruntownej modernizacji. Zagospodarowanie przestrzeni wewnątrz nieruchomości nakierowane będzie głównie na realizację funkcji związanych z obsługą pasażerów. Część pomieszczeń zostanie przeznaczona pod wynajem. Obiekt zostanie dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych, pojawi się też dynamiczna informacja pasażerska.

Prace obejmą też zagospodarowanie otoczenia, w tym dróg i zieleni. – W odległości około 500 metrów znajdują się tereny należące do PKP S.A., które potencjalnie mogłyby zostać zagospodarowane na przykład na parking typu „Parkuj i Jedź” – dodaje rzecznik.

Dodajmy, że w czasie prac podróżni będą korzystać z dworca tymczasowego. A koszt wszystkich inwestycji ocenia się na kilka milionów złotych.

Spełnianie marzeń

Warto wspomnieć o tym, że mającą się rozpocząć inwestycję poprzedziły konsultacje społeczne. Już samo to można uznać za sukces. Tym bardziej, że do tej pory kolej uważała siebie za państwo w państwie, a mieszkańcy, jak i sochaczewski samorząd byli traktowani z góry przez szefostwo PKP. Do tego stopnia, że przez pewien okres, zarówno Urząd Miejski, jak i Starostwo Powiatowe miały problemy z realizacją zaplanowanych inwestycji. A niektórych z nich nie dało się wykonać bez porozumienia z PKP. Tak było na przykład z zaplanowaną przebudową ulic Sienkiewicza i Księcia Janusza, czy budową parkingu wzdłuż ulicy Towarowej przy Muzeum Kolei Wąskotorowej, który miał powstać na terenie należącym do PKP. Jednak to już przeszłość.

PKP nie tylko zmieniło podejście do relacji z samorządami, ale i podróżnych. Stąd decyzja, że dworzec po renowacji nie będzie już spełniał jedynie roli przesiadkowej. Innowacyjne pomysły architektoniczne i rozwiązania techniczne mają sprawić, że stacja w Sochaczewie będzie miejscem, gdzie oczekiwanie na pociąg będzie przyjemnie i wygodnie spędzonym czasem. Będzie on również pełnił funkcję węzła obsługującego ruch kolejowy, autobusowy, rowerowy i pieszy.

Miejmy nadzieję, że przy okazji PKP spełni inną prośbę, o realizację której walczą już kolejne pokolenia podróżnych – chodzi o nowoczesną toaletę. Ponieważ ustawione obok dworca kabiny toi-toi bardziej odstraszają, niż zachęcają do korzystania z nich. Natomiast wybudowana na początku XX wieku toaleta jest zamknięta. Nie tylko dlatego, że została wpisana do rejestru zabytków. Po prostu nie spełnia żadnych norm stawianych takim obiektom.

Jerzy Szostak

Fot.: Archiwum Expressu Sochaczewskiego

 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz