Sochaczewska ojczyzna Chopina.

Fot.: Muzeum Ziemi Sochaczewskiej

Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą zakończyło mocnym akcentem 2020 rok. Tuż przed jego zakończeniem ukazała się kolejna publikacja placówki „Sochaczewska ojczyzna Chopina” autorstwa Radosława Jarosińskiego.

Tym razem jest to pasjonująca opowieść o mieszkańcach Sochaczewa, którzy po traumie, jaką była I Wojna Światowa, postanowili odbudować Żelazową Wolę, miejsce urodzenia Fryderyka Chopina. Ich działania są tym bardziej godne podkreślenia, jeżeli przypomnimy, że w wyniku działań wojennych Sochaczew został zrównany z ziemią i to właśnie jego odbudowa była najważniejsza.

Jednak, jak mówi w przedmowie do wydanego albumu Piotr Osiecki, burmistrz Sochaczewa: „Mimo to znalazło się w naszym mieście tyle samozaparcia, tyle woli i konsekwencji – w dużej mierze ze strony jego mieszkańców – by zrealizować tak ambitne przedsięwzięcie, jakim była odbudowa Żelazowej Woli„.

Jak dodaje burmistrz, zaangażowanie mieszkańców oraz ówczesnych władz Sochaczewa w realizację tego pomysłu, nadal budzi podziw i szacunek. Bo to właśnie dzięki nim, to magiczne miejsce udało się uratować dla potomnych.

Ale potomni o nich do tej pory nie pamiętali. Informacje o nich rozproszone są w wielu pozycjach książkowych, a wysiłki nieraz jedynie wzmiankowane zdawkowym słowem. I właśnie „Sochaczewska ojczyzna Chopina” Radosława Jarosińskiego przywraca ich pamięć. To jest w tej książce najważniejsze. Nie Chopin, ale ci, którzy ocalili dla świata miejsce jego urodzenia.

Dodajmy, że w książce wykorzystano znajdującą się w Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą w Sochaczewie bogatą dokumentację: korespondencję i protokoły Sochaczewskiego Towarzystwa Przyjaciół Domu Chopina, maszynopisy Kazimierza Hugo-Badera (współtwórcy Żelazowej Woli) oraz jego córki Krystyny Krzyżak, zawierające unikalne informacje, obrazujące ogrom pracy, jaką społeczność Sochaczewa włożyła w należyte uhonorowanie „Mistrza Tonów” na swej ziemi i propagowanie jego twórczości. Książka jest również bogato ilustrowana niepublikowanymi do tej pory fotografiami, obrazującymi odbudowę Żelazowej Woli, a pochodzącymi ze zbiorów sochaczewskiego muzeum, jak i z prywatnych kolekcji.

Publikację można nabyć w siedzibie Muzeum Ziemi Sochaczewskiej oraz w księgarniach na terenie miasta, a jej cena to 40 zł.

Jerzy Szostak

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz