Sochaczew w czasie epidemii.

SONY DSC

Do tej pory na terenie powiatu sochaczewskiego nie odnotowano żadnego przypadku zachorowania na koronawirusa typu COVID-19. Jednak władze samorządowe zdecydowały się chuchać na zimne. Na terenie miasta wprowadzono szereg działań mających zapobiec ewentualnej epidemii. Odwołano m.in. zajęcia w szkołach, imprezy kulturalne i sportowe. Nieczynne są również restauracja i kawiarnia, a w sklepach pojawiły się wywieszki proszące klientów o stosowną odległość w kolejkach do kasy.  

Jak informuje sochaczewski sanepid, na terenie   naszego powiatu nie odnotowano do tej pory żadnego przypadku zarażenia koronawirusem. Natomiast 83 osoby objęte są nadzorem epidemiologicznym, a 7 osób domową kwarantanną.

Chwilowa panika

W ubiegłym tygodniu Sochaczew ogarnęła panika. W ciągu kilku godzin zostały praktycznie wykupione wszystkie artykuły o długim okresie przydatności do spożycia, jak mąka, cukier, makaron ryż czy kasze. Ludzie w panice wykupywali również wszelkiego rodzaju konserwy. Ze sklepów zniknęły także środki czystości w tym papier toaletowy. Aby temu zapobiec, część sklepów wprowadziła jego reglamentację, można było kupić jedynie trzy rolki. To jednak wzbudziło jeszcze większy popłoch. Pod koniec tygodnia w części sochaczewskich piekarń zabrakło nawet chleba, bo mieszkańcy, bojąc się zamknięcia piekarń, zaczęli wykupywać pieczywo na zapas.

Pytani przez nas twierdzili, że robią tak, ponieważ słyszeli od znajomych, że rząd przewiduje wprowadzenie zakazu handlu w marketach, a w małych sklepach ma być wprowadzona reglamentacja towaru. Sytuacja uległa jednak uspokojeniu po zapewnieniu premiera, że Polsce nie grozi brak żywności, ponieważ nasz kraj jest jednym z największych jej producentów w Unii.

 To nie są ferie

Wiadomo również, że w związku z rozprzestrzenianiem się na terenie kraju koronawirusa, musimy liczyć się z pewnymi ograniczeniami. A te już widać, chociażby w działaniach podjętych przez rząd, który wprowadził zamknięcie granic, zamknięcie galerii handlowych, restauracji, czy kawiarni.

Działania zapobiegawcze podjął również miejski samorząd. Ten w związku z zaleceniami rządu zawiesił funkcjonowanie placówek oświatowych działających na terenie Sochaczewa, które będą nieczynne do 25 marca. Jak informuje Urząd Miejski, zamknięcia szkół uczniowie nie powinni traktować jako dodatkowych ferii. Wszystkie szkoły podstawowe będą pracowały z dziećmi online. W placówkach, gdzie działa dziennik elektroniczny, prace do wykonania w domu będą przesyłane za pomocą tego systemu. W szkołach, gdzie nie ma jeszcze dziennika elektronicznego, prace domowe umieszczane będą na stronach internetowych danej placówki. To oznacza, że uczeń co najmniej raz dziennie powinien zajrzeć do stosownej zakładki i zrobić zadane lekcje.

Dodajmy, że w związku z decyzją rządu Sanepid zapowiada kontrole we wszystkich prywatnych przedszkolach i klubach dziecięcych, by mieć pewność, że wszystkie są zamknięte. W związku z zaleceniami rządu wszystkie placówki oświatowe działające na terenie Sochaczewa będą nieczynne do 25 marca.

Do 25 marca zawieszono również pracę DDPS i ŚDS. Nie oznacza to jednak, że ich podopieczni zostali pozbawieni opieki. Decyzją dyrektora kuchnia DDPS przygotowuje posiłki dla 46 podopiecznych. Nie spożywają ich w stołówce ośrodka DDPS, ale są dostarczane do mieszkań osób korzystających z opieki. Kuchnia gotuje też posiłki dla 35 osób korzystających z nich w jadłodajni Matki Teresy z Kalkuty, ale i tam posiłki nie są wydawane w stołówce, lecz w jednorazowych pojemnikach, przy wejściu do jadłodajni.

Także Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej podjął decyzję o zaprzestaniu bezpośredniej obsługi klientów 25 marca, jest ona wykonywana telefonicznie. MOPS zapewnia jednak, że w przypadku kwarantanny domowej samotnych osób, którym nie ma kto zrobić zakupów, pracownicy ośrodka będą dostarczali żywności i środki czystości. Takie osoby proszone są o kontakt z Wydziałem Ochrony Zdrowia UM lub MOPS, a samorząd zapewni im pomoc. Zaznaczmy, że mowa tu o przypadkach wyjątkowych, gdy naprawdę w otoczeniu osoby starszej nie ma nikogo, kto mógłby przynieść do domu zakupy.

Minimalny kontakt 

Restrykcje związane z zapobieganiem epidemii dotknęły również jednostki podległe miejskiemu samorządowi. Odwołano wszystkie imprezy kulturalne i sportowe. Na przykład Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji zamknął swoje obiekty, tj. hale, boiska, place zabaw i pływalnię, w tym parking przed basenem. Korzystając z tej przymusowej przerwy, dyrekcja ośrodka przymierza się do wykonania corocznego przeglądu technicznego pływalni.

Do minimum ograniczono także kontakty z mieszkańcami w Urzędzie Miejskim. Czynny jest tylko BOK na parterze, oraz Wydział Spraw Obywatelskich i USC. Nie można natomiast poruszać się po piętrach. Natomiast w związku z zaleceniami służb sanitarnych do odwołania zamknięto kasę urzędu, a płatności można dokonać online, korzystając z bankowości elektronicznej.

Z kolei Zakład Gospodarki Mieszkaniowej oraz Zakład Wodociągów i Kanalizacji wprowadzają czasowo zmianę w sposobie zbierania danych z liczników mediów. ZGK wstrzymał spisywanie liczników wody, by inkasenci nie wchodzili do domów. Podobnie ZWiK nie wysyła do domów swych inkasentów, a rozliczenia kosztów dokona na podstawie średniego zużycia z ostatnich miesięcy. Urząd Miejski zwraca się również z apelem do wszystkich osób dokonujących opłat w kasach urzędu miejskiego lub w siedzibach miejskich jednostek organizacyjnych (ZWiK, ZKM, ZGK, itd.), aby zrezygnowały z wyjścia z domu i korzystały z bankowości elektronicznej. Jeśli ktoś nie ma konta, albo nie korzystał nigdy z platform bankowości internetowej, może o pomoc poprosić kogoś z rodziny.

 Ograniczenia w szpitalu

Ograniczenie wprowadzono także w sochaczewskim szpitalu. W związku z panującą epidemią koronawirusa do odwołania zostały zawieszone porody rodzinne.

W wydanym oświadczeniu szpital informuje, że jest zmuszony ograniczyć przyjęcia pacjentów w poradniach specjalistycznych oraz pracowniach diagnostycznych do przyjęć pilnych i koniecznych ze względu na stan zdrowia pacjenta lub kontynuację cyklu leczenia. Dlatego pacjenci, którzy nie wymagają pilnej porady specjalisty lub badania diagnostycznego, proszeni są o przełożenie wizyty na późniejszy termin.

Placówka apeluje również do pacjentów o nieprzyjeżdżanie do szpitala bez pilnej potrzeby. Szpital informuje również, że obsługa pacjentów będzie odbywała się wyłącznie drogą mailową lub telefoniczną. W tym celu uruchomiono od dnia 13 marca w godz. 8.00-15.00 następujące numery telefonów: 46 86 49 700, 46 86 49 682  oraz 46 86 49 552. Jednocześnie placówka informuje, że jest możliwa teleporada lekarza specjalisty oraz lekarza POZ, a pełen spis telefonów do poradni znajduje się na stronie internetowej szpitala: szpitalsochaczew.pl.

Szpital informuje również, że zapisać lub przełożyć badanie RTG, CT i mammografię można pod numerem telefonu – 46 86 49 740, a w przypadku badań USG – 46 86 49 745. Szpital informuje także, że terminy planowych zabiegów operacyjnych ulegną zmianie i będą one przełożone na termin późniejszy po wygaśnięcia zagrożenia epidemicznego. Pacjenci zostaną poinformowani telefonicznie o nowym terminie operacji. Należy również dodać, że w szpitalu obowiązuje do odwołania całkowity zakaz odwiedzin pacjentów. A w celu ograniczenia ryzyka zakażenia koronawirusem wejście osób do budynku będzie się odbywało pod kontrolą personelu szpitala.

Apel o empatię

Z kolei sanepid rekomenduje i prosi, aby swą aktywność ograniczyły przede wszystkim osoby starsze. Prosi, aby odłożyć w czasie zebrania kół gospodyń wiejskich, stowarzyszeń seniorskich, przełożenie o kilka tygodni spotkań towarzyskich w większym gronie.

Stacja apeluje również o empatię, o sąsiedzką pomoc, o zrobienie zakupów osobom starszym i samotnym. Wystosowano również apel do młodzieży – nie popełnijmy tego samego błędu, co młodzi ludzie we Włoszech. Gdy dostali wolne w szkołach, wylegli do kawiarni.

Przypominamy również, że w przypadku niepokojących objawów mieszkańcy z naszego powiatu powinni dzwonić pod SSE w Sochaczewie pod czynny całodobowo nr 883-353-506. Dostępny jest również telefon stacjonarny dostępny w godzinach pracy stacji – (46) 862-31-47. Uruchomiony jest również telefon alarmowy – 600 261 847,  który jest czynny tylko w nagłych przypadkach poza godzinami pracy stacji. Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Sochaczewie przyjmuje interesantów w poniedziałki w godzinach 9.00 – 11.00.

Jerzy Szostak

Fot. Krzysztof Owczarczyk

 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz