SOCHACZEW: Szpital zamknięty dla odwiedzających. Obawa koronawirusa.

Według naszych informacji dzisiaj do Szpital Powiatowego trafiła osoba z podejrzeniem koronawirusa.  Jest to mężczyzna, który niedawno wrócił z Wenecji z objawami, które go zaniepokoiły. W środę został zabrany z domu przy ulicy Piłsudskiego na obserwację do sochaczewskiego szpitala. gdzie przechodzi kwarantannę.

Jak poinformowano w czwartek u tego pacjenta nie wykryto koronawirusa.

W Szpital Powiatowym obowiązuje do odwołania całkowity zakaz  odwiedzania chorych, jak to określono „ze względów epidemiologicznych”.

Jak dotychczas w Polsce nie stwierdzono żadnego przypadku koronawirus COVID-19. Jednak prawdopodobieństwo, że COVID-19 trafi do Polski jest bardzo wysokie. Najgroźniej – wśród europejskich państw – jest obecnie we włoskiej Lombardii, w której już ponad 200 osób jest nosicielami wirusa COVID-19. 13 chorych znajduje się w Wielkiej Brytanii, 12 we Francji.

Według naszych informacji, w ostatnim okresie z  Włoch wróciło do Sochaczewa co najmniej kilkadziesiąt osób, w tym młodzież z jednej z sochaczewskich szkół.

Każdy z nas może zrobić wiele, by zminimalizować prawdopodobieństwo tej choroby. Podobnie, jak grypa, także koronawirus COVID-19 rozprzestrzenia się drogą kropelkową. Gdy zakażona osoba kichnie lub zakaszle, kropelki śliny zawierające wirusa lądują na otaczającej go powierzchni. Stamtąd przedostają się na dłonie innych ludzi, a potem do ich organizmów, gdy ci pocierają oczy, dotykają nosa lub ust.

Dlatego najważniejsza zasada zapobiegania zarażenia się koronawirusem brzmi: myj ręce.

A poza tym:

 1. Jeśli nie możesz umyć rąk, unikaj dotykania oczu, ust i nosa. Przeciętny człowiek przeciera ręką te okolice nawet 25 razy w ciągu jednej godziny, oczywiście nieświadomie.
 2. Miej przy sobie środek do dezynfekcji rąk zawierający alkohol, na wypadek, gdybyś nie mógł umyć ich pod bieżąca wodą.
 3. Zawsze myj ręce przed posiłkiem.
 4. Zachowaj ostrożność w miejscach publicznych oraz transporcie zbiorowym: jeśli dotykasz ogólnodostępnych przedmiotów, nie zbliżaj dłoni do twarzy, zanim ich nie umyjesz.
 5. Miej przy sobie chusteczki higieniczne, zasłaniaj nimi usta i nos podczas kaszlu i kichania, a chusteczkę z zawartością wyrzuć tuż po użyciu.
 6. Nie dziel się jedzeniem i nie korzystaj z przekąsek, które je się przez włożenie dłoni do paczki (np. chipsów).
 7. W okresie wysokiego zagrożenia wirusem, nie witaj się przez podanie ręki ani przez pocałunek w policzek.
 8. Myj ręce regularnie i często, myj też powierzchnie z których korzystasz i najczęściej używane przedmioty (np. klamki, toaletę, powierzchnie kuchenne).
 9. Staraj się przekazywać powyższe zasady dzieciom, które są zwykle wszędobylskie, a więc są szczególnie aktywne w roznoszeniu wirusów.
 10. Używaj jednej szmatki do sprzątania domu, by nie pomagać w rozprzestrzenianiu się wirusa z jednej na drugą.
 11. Upewnij się, że wszyscy domownicy korzystają z własnych ręczników i własnych szczoteczek do zębów.
 12. Wietrz dom i dbaj, by powietrze w nim było suche i przewiewne

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz