Sochaczew na czwartym miejscu w kraju.

Sochaczew zajął czwarte miejsce w ogólnopolskim rankingu samorządów. W edycji podsumowującej 2020 rok nasze miasto wspięło się o jedno oczko wyżej i zbliżyło do rankingowego podium.

Związek Powiatów Polskich opublikował wyniki najnowszego ogólnopolskiego rankingu samorządów. Wynik naszego samorządu to niemal 33 tys. punktów, co pozwoliło uplasować się o jedno miejsce wyżej niż rok wcześniej i zająć w kategorii gmin miejskich czwarte miejsce w kraju. To kolejny rok z rzędu, kiedy Sochaczew poprawia swoją pozycję w rankingu. Jeszcze w 2015 roku znajdował się na pozycji dziewiątej.

Ranking oparto na zasadzie bezpłatnego i dobrowolnego uczestnictwa w nim wszystkich samorządów szczebla gminnego i powiatowego. Jest jedynym w Polsce tego rodzaju rankingiem zarządzanym na bieżąco przez ekspertów Związku Powiatów Polskich w trybie online.

Samorządy sklasyfikowane w rankingu oceniane są przez ekspertów według wielu kryteriów zgrupowanych w dziesięciu blokach tematycznych takich jak: działania proinwestycyjne i prorozwojowe, rozwiązania poprawiające jakość obsługi mieszkańca oraz funkcjonowania samorządu terytorialnego, rozwój społeczeństwa informacyjnego, rozwój społeczeństwa obywatelskiego, umacnianie systemów zarządzania bezpieczeństwem informacji, promocja rozwiązań z zakresu ochrony zdrowia i pomocy społecznej, wspieranie działań na rzecz gospodarki rynkowej, promocja rozwiązań ekoenergetycznych i proekologicznych, współpraca krajowa i międzynarodowa oraz działania promocyjne.

W najnowszej edycji nasze miasto zdobyło punkty w 42 z 60 kategorii. Ich maksymalną liczbę Sochaczew otrzymał m.in. za skuteczność w pozyskiwaniu środków unijnych, wielkość wydatków na realizację zadań publicznych przez organizacje pozarządowe, udział w szkoleniach podnoszących kompetencje zawodowe nauczycieli i pracowników jednostek oświatowych, inicjatywy które pomagają zachować specyfikę swojego regionu czy wydawanie własnej gazety samorządowej, książek promujących nasze dziedzictwo historyczne oraz kulturalne.

Nasz samorząd otrzymał również punkty m.in. za elektroniczny obieg dokumentów, posiadanie elektronicznej skrzynki podawczej, posiadanie systemu powiadamiania klientów urzędu sms-em, wdrażanie programów proekologicznych, możliwość płacenia bezgotówkowego w UM, utworzenie rady działalności pożytku publicznego, wspieranie środowiska senioralnego, programy polityki zdrowotnej, utworzenie systemu stypendialnego dla uzdolnionych uczniów, czy wspieranie i rozwój wolontariatu.

UM

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz