Sochaczew i powiat są bezpieczne.

W Sochaczewskim Centrum Kultury w Boryszewie w środę 20 listopada odbyło się coroczne podsumowanie stanu bezpieczeństwa na terenie miasta i powiatu sochaczewskiego. Jednak tłumów mieszkańców na debacie o bezpieczeństwie nie było. Jednak, według opinii samorządowców, mieszkańcy nie mają większych zastrzeżeń do policji i jej pracy.

– Można powiedzieć, że zarówno na terenie miasta , jak i powiatu mieszkańcy czują się bezpiecznie. W opinii policji rejon ten jest bezpieczny i nikt nie boi się chodzić po mieście. Nie ma większych zagrożeń. Nie znaczy to jednak, by taki stan rzeczy zwalniał policję od działań i intensywnej pracy. Trzeba cały czas być czujnym. To, że nie ma w tej chwili większych zagrożeń, nie znaczy, że nie mogą się one pojawić w ogóle. W każdej chwili może zaistnieć jakaś nieprzewidziana sytuacja – wspomniał w czasie spotkania insp. Michał Safjański, komendant Komendy Powiatowej Policji w Sochaczewie

Przedstawił ponadto stan bezpieczeństwa na terenie powiatu, a także działania priorytetowe dzielnicowych. Skupił się również na bezpieczeństwie seniorów, którzy w ostatnim czasie narażeni byli na ataki ze strony oszustów.

Wielkim plusem dla policji w naszym powiecie jest niemal stuprocentowa obsada wszystkich stanowisk. Jak zaznaczył Michał Safjański, nie bez znaczenia są tu nowe i lepsze warunki pracy w oddanej w tym roku nowej komendzie policji w Sochaczewie. Jest tylko jeden wakat, ale i on pewnie niebawem zniknie.

Skala przestępczości w porównaniu z rokiem ubiegłym spadła, ale to dane statystyczne, które uwzględniają też zestawienia np. powrotu do działań z poprzednich lat, więc są nieco mylące. Najwięcej jest kradzieży oraz kradzieży z włamaniem. Tegorocznym sukcesem policji sochaczewskiej jest zabezpieczenie ponad 8 kilogramów narkotyków oraz blisko 3 tysięcy krzewów konopi indyjskiej. Najwięcej zatrzymano marihuany i amfetaminy. Prawdziwym utrapieniem są oszustwa na osobach starszych. Po oszustwach metodami na wnuczka i na policjanta pojawiły się wyłudzenia na pracownika bankowego.

– Uczulamy seniorów, ale teraz poprosiliśmy księży o pomoc i ostrzeganie mieszkańców. Nie wykluczamy, że może też pojawić się oszust wyłudzający na księdza – dodał komendant.

Ważnym punktem debaty była prezentacja Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa oraz zastosowanie w praktyce zainstalowania aplikacji Moja Komenda, która ułatwia kontakt z dzielnicowymi na terenie całej Polski.

­– Jako mieszkanka czuję się bardzo bezpiecznie w Sochaczewie, czy też wyjeżdżając do miejscowości w naszym powiecie. Można bez obaw wyjść nocą – zauważyła jedna z sochaczewianek.

Jednak Michał Safjański zauważył, że zagrożenie zawsze może się pojawić, czego przykładem było wrześniowe zabójstwo młodej Ukrainki w gminie Iłów, po którym pojawiło się poczucie zagrożenia w tej gminie.

BN

Fot. Bogumiła Nowak

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz