Śmierć szaleje na drogach.

W niedzielę, 15 listopada przypadał Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych. Dzień ten, jak wskazują eksperci, powinien być refleksją dla wszystkich uczestników ruchu drogowego. To w skali wszystkich nieszczęśliwych wypadków, te mające miejsce na drogach są najliczniejsze i najbardziej tragiczne.

Każdego roku w zdarzeniach drogowych na całym świecie ginie ponad milion osób. W Polsce na drogach traci życie statystycznie najwięcej osób wśród mieszkańców Unii Europejskiej. Co prawda z roku na rok sytuacja się poprawia. Jednak jest to na tle innych państw europejskich znacząca liczba ofiar. Statystyki są tylko liczbami, jednak za każdym wypadkiem drogowym kryje się ludzki dramat. Dotyka on nie tylko poszkodowanych, ale także sprawców zdarzeń i ich bliskich.

 Pamięci ofiar

Po raz pierwszy Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych obchodzony był w 1995 roku z inicjatywy kilku stowarzyszeń, w tym Europejskiej Federacji Ofiar Wypadków Drogowych ( FEVR). W 10 lat później, w 2005 roku Zgromadzenie Ogólne ONZ ogłosiło rezolucję ustanawiającą trzecią niedzielę listopada, jako Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych (World Day of Remembrance for Road Traffic Victims). Co roku ten w ten dzień służby drogowe przypominają o zachowaniu bezpieczeństwa na drogach. Szczególnie jest to ważne w okresie jesienno – zimowym, kiedy wskutek zmiennej aury wzrasta ilość tragicznych zdarzeń na drodze.

­ Korzystając z drogi, niezależnie od tego czy kierujemy pojazdem, czy też jesteśmy pieszymi, zawsze pamiętajmy, że to od naszego zachowania, koncentracji, podjętych decyzji, zależy bezpieczeństwo w ruchu drogowym, a co za tym idzie zdrowie i życie człowieka – przypomina Mazowiecka Policja.

W Polsce, od kilku lat, główne obchody Światowego Dnia Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych odbywają się w miejscowości Zabawa koło Tarnowa m. in. przy Pomniku Ofiar Wypadków Drogowych „Przejście”. W tym roku organizatorzy zapraszają do udziału w oficjalnych obchodach wyjątkowo on-line. Wydarzenie było dostępne na profilach internetowych Krajowej Rady Bezpieczeństwa ruchu Drogowego na facebooku:, jak również Stowarzyszenia Pomocy Ofiarom Wypadków i Katastrof Komunikacyjnych oraz na kanale Światowego Dnia Ofiar Wypadków Drogowych na YouTube.

Speed na drogach

W tym samym czasie policjanci z mazowieckiej grupy „Speed”, namierzyli i ukarali piratów drogowych, znacznie przekraczających dozwoloną prędkość. O tym, że grupa ta działa aktywnie, przekonali się kolejni kierowcy, którzy stracili prawa jazdy i ukarani zostali mandatami oraz punktami karnymi. Te działania przynoszą wymierne efekty, gdyż dzięki „Speedowi” zmniejsza się widoczny sposób wypadkowość na mazowieckich drogach.

­– Jednak u nas ciągle jest zbyt wiele wypadków. Kierowcy nadal jeżdżą w wielu przypadkach zbyt niebezpiecznie, wymuszają pierwszeństwo, nie stosują się do znaków drogowych. Bardzo wielu siada za kółkiem pod wpływem alkoholu. I to buduje niekorzystne statystyki drogowe – zaznacza asp. Paweł Rynkiewicz z Komendy Powiatowej Policji w Sochaczewie, dodając, że w statystykach powiatu sochaczewskiego wypadki drogowe to przeszło połowa zdarzeń.

Działania grupy „Speed” prowadzone są codziennie. Do zadań kierowane są radiowozy nieoznakowane z wideorejestratorami oraz te oznakowane. Policjanci karzą za przekraczanie prędkości, jak też inne niebezpieczne manewry.

Nadmierna prędkość, to najczęściej wymieniana przyczyna wypadków drogowych. W ostatnim tygodniu policjanci z grupy „Speed” skontrolowali ponad 1000 pojazdów. 742 kierowców przekroczyło dozwoloną prędkość, w tym 24 przekroczyło obowiązujące przepisy w obszarach zabudowanych. Policjanci nałożyli 840 mandatów karnych, zatrzymali 22 prawa jazdy i 33 dowody rejestracyjne. Wpadło także 2 pijanych kierowców. Te statystyki dotyczą jednak tylko zadań wykonanych przez „Speed”. Niemal drugie tyle wpada w wyniku działań lokalnych policjantów. Na terenie powiatu sochaczewskiego zatrzymanych zostało dwóch kierowców z znacznie przekroczonym limitem alkoholu w organizmie.

Bogumiła Nowak

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz