Śmieci w rękach radnych.

fot. archiwum

W ubiegłym tygodniu zakończyły się konsultacje społeczne dotyczące wysokości opłaty śmieciowej, jaką mieszkańcy będą płacili od 1 maja. Teraz tylko od miejskich radnych zależy, czy zamiast 19 złotych za wywóz nieczystości zapłacimy 23 złote.

Od maja w Sochaczewie mają obowiązywać nowe stawki śmieciowe, które od obecnie obowiązujących będą wyższe o od 0,50 zł do maksymalnie 4 zł od osoby. Jak informuje Urząd Miejski wraz z wejściem nowych opłat nie będzie trzeba składać nowych deklaracji śmieciowych, chyba że właściciel domu skorzysta z nowej możliwości i zdecyduje się kompostować wszystkie odpady biodegradowalne.

Czekanie na sesję

Decyzje o wysokości nowych stawek podejmą miejscy radni na najbliższej sesji rady. Jednak ze względu na panującą epidemię nie wiadomo, kiedy się ona odbędzie. Wiadomo jednak, że zaproponowana przez władze miasta stawka za wywóz odpadów komunalnych ma wynieść 23 złote, co oznacza wzrost o cztery złote.

Jednak nie wszyscy ją zapłacą. Dla tych, którzy zdecydują się na kompostowanie odpadów biodegradowalnych, wyniesie ona miesięcznie 20 zł od osoby. Burmistrz chce również zachowania dotychczas obowiązującej zniżki. Przypomnijmy, że dzięki niej posiadacze Sochaczewskiej Karty Rodziny oraz Karty Seniora 75 Plus płacą obecnie połowę obowiązującej stawki. Oznacza to, że po wprowadzeniu nowej stawki dla ich posiadaczy, opłata śmieciowa wzrośnie jedynie o 2 złote i będzie wynosiła miesięcznie 11,50 złotego od osoby. A jeżeli duże rodziny i seniorzy zdecydowaliby się na kompostowanie odpadków kuchennych, to ich miesięczny rachunek wyniósłby jedynie 10 złotych od osoby, co oznacza wzrost opłaty jedynie o 0,50 zł.

Nowy harmonogram

Przy okazji warto również sprostować krążące po sochaczewskich forach internetowych informacje, że wraz z podwyżką opłat zmieni się także częstotliwość odbioru śmieci. Niektórzy twierdzą nawet, że w przypadku np. budynków wielorodzinnych śmieci będą odbierane raz w miesiącu. Jest to nieprawdą. Natomiast osobom, które publikują podobne informacje, radzimy zapoznać się z zamieszczonym na stronie Urzędu Miejskiego pakietem uchwał śmieciowych. Dodajmy, że po świętach firma Partner zacznie rozwozić do swych klientów worki na odpady oraz nowe harmonogramy z dokładnymi datami, kiedy wystawić do odbioru poszczególne frakcje odpadów. Jednak już teraz możemy poinformować, że w przypadku zabudowy wielorodzinnej, jak iż pozostałych nieruchomości, odpady niesegregowane będą zabierane dwa razy w tygodniu.

Z kolei w przypadku odpadów segregowanych w zwartej zabudowie śmieciarka pojawi się po bioodpady – dwa razy w tygodniu, szkło – raz na 2 tygodnie, papier – raz w tygodniu, metale, plastik i opakowania wielomateriałowe – raz w tygodniu, a po popiół – raz w miesiącu. Dodajmy, że chodzi tutaj o osiedla przy: Al 600-lecia, Konstytucji 3 Maja, Senatorskiej, Żeromskiego, Pokoju, Kosińskiego, Narutowicza, Długiej, Staszica, Piastowskiej, 1 Maja, Reymonta, Słowackiego, Ziemowita, Piłsudskiego, Kaczorowskiego, Wojska Polskiego, Warszawskiej, Fabrycznej, Broniewskiego, Mickiewicza, Dywizjonu 303, Żwirki i Wigury, Lotników, Okrzei, Gawłowskiej, Licealnej, 15 Sierpnia, Chopina, Grunwaldzkiej, Ogrodowej, Topolowej, Parkowej, Chodakowskiej, Młynarskiej, Trojanowskiej, Kochanowskiego, Sochaczewskiego, Targowej, Korczaka, Osiedle Kolejowe.

Natomiast  z pozostałych nieruchomości wielorodzinnych odpady segregowane zabierane będą: bioodpady – raz na 2 tygodnie, szkło – raz na 2 tygodnie, papier – raz na 2 tygodnie, metale, plastik i opakowania  wielomateriałowe – raz na 2 tygodnie a popiół – raz w miesiącu.

opr. Jerzy Szostak

Fot.: Archiwum Expressu Sochaczewskiego

 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz