Służby walczą z zanieczyszczeniem Bzury.

Od wczorajszego popołudnia wszystkie służby mogące pomóc w walce z plamami substancji ropopochodnej, jakie pojawiły się na rzece Bzurze, są w pełnej gotowości. Akcja trwała do późnych godzin nocnych.
Na sygnał o substancji ropopochodnej płynącej po powierzchni wody natychmiast zareagowały wszystkie służby – policja, strażacy, Wydział Ochrony Środowiska UM, swoich pracowników do pomocy skierował również Zakład Wodociągów i Kanalizacji. O zdarzeniu powiadomiony został Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska, który dziś ma przeprowadzić stosowną kontrolę.
Ślady substancji zauważono na wylocie kanalizacji deszczowej w rejonie ulicy 15 Sierpnia, do którego trafiają wody opadowe m.in. z pobliskiej stacji paliw. Strażacy rozłożyli tam bele słomy, by zatrzymać szkodliwe substancje. Otwarto kilka studni w kanale deszczowym, a ponieważ wydobywał się z niego wyraźny zapach substancji ropopochodnej zaczopowano wylot deszczówki prowadzący ze stacji paliw do kanału głównego. Pracownicy ZWiK wspierali strażaków w ich działaniach, pobrali także kilka próbek wody do badania.
Dziś ZWiK przeprowadzi specjalnym urządzeniem (z kamerą) monitoring kanalizacji deszczowej w tym rejonie, co być może pozwoli ustalić źródło wycieku. Dziś także kontrolę przeprowadzi Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska, który ma w swym zakresie zadań m.in. ocenę podmiotów gospodarczych pod kątem przestrzegania przepisów środowiskowych.
W związku z tym od wczorajszego popołudnia, do odwołania, zamknięte jest kąpielisko przy plaży miejskiej.
UM

 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz