Śladem starej fotografii

SOCHACZEW Jedna z mieszkanek Sochaczewa, Justyna Grajek wspomniała niedawno na stronie Otwartego Sochaczewa o poszukiwaniu przeszłości na podstawie starego zdjęcia, zrobionego przed 100 laty. Fotografia leżała w starej szafie, wraz innymi pamiątkami z ubiegłego wieku. Dopiero po latach trudno dostępną szufladę udało się jej otworzyć i odkryć zapomniane zdjęcia.

Uwagę Justyny Grajek zwróciła jedna z fotografii, na której jest grupa osób w różnym wieku, na tle zimowej przyrody. Część obecnych udało jej się rozpoznać z pomocą starego albumu rodzinnego. Jak zaznaczyła pani Justyna, nie było to zdjęcie rodzinne, ale jak ustaliła w toku poszukiwań, przedstawiało aktorów Koła Amatorów Sceny Polskiej im. J. Słowackiego w Sochaczewie.

Dzięki informacji uzyskanej od Pawła Rozdżestwieńskiego, dyrektora Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą, na fotografii rozpoznany został założyciel teatru – porucznik Czesław Felicjan Świderski. Przebywał on w Sochaczewie od 1924 do 1926 roku (zginął w Katyniu w 1940 roku). Zatem pamiątkowe zdjęcie, na którym również znajduje się porucznik, pochodzi z początku lat 20. I najpewniej wykonano je po jednym z ówczesnych spektakli teatralnych.

Dzięki pomocy rodzin aktorów, Justyna Grajek poznała zaledwie część nazwisk osób ze zdjęcia. Nadal szuka i prosi o kontakt w ustaleniu nazwisk z fotografii. Liczy, że być może ktoś z wnuków lub prawnuków ma podobne zdjęcie, lub rozpoznaje obecne na nim osoby.

oprac. BN

Fot. Otwarty Sochaczew

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz