Skrzypce z pięciu krajów.

To pierwsza edycja tego wydarzenia prowadzona w trybie online i jednocześnie rekordowa pod względem liczby uczestników. Do XIX Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego ,,Janko Muzykant”, organizowanego przez sochaczewską szkołę muzyczną, zgłosiło się ponad 100 osób. Koncert laureatów będzie można obejrzeć w niedzielę 4 kwietnia.

Przy wsparciu ratusza sochaczewska szkoła muzyczna pod koniec ubiegłego roku z powodzeniem zorganizowała w formule online 28. edycję Festiwalu Chopinowskiego na Mazowszu. To otworzyło drogę do kolejnych wydarzeń artystycznych realizowanych w tej formule. Zgłoszenia do konkursu skrzypcowego były przyjmowane do 6 marca. Swoje nagrania mogli przesyłać wykonawcy urodzeni po 31 grudnia 2002 r.

Jak mówi koordynator wydarzenia, wicedyrektor PSM w Sochaczewie, Marita Uhlig, jest bardzo mile zaskoczona tak ogromnym zainteresowaniem.
– Otrzymaliśmy w sumie 107 zgłoszeń od wykonawców z 38 miast z Polski oraz nagrania od młodych muzyków z Anglii, Norwegii, Białorusi i Francji. Najwięcej, bo ponad 20 zgłoszeń mamy z Warszawy, ale w konkursie pojawią się też lokalni muzycy. Naszą szkołę reprezentować będzie siedmioro uczestników – mówi Marita Uhlig.

Jury będzie obradowało od 22 do 25 marca, a jego pracą pokieruje utytułowana skrzypaczka i pedagog prof. Magdalena Szczepanowska (Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w Warszawie oraz Akademia Muzyczna w Krakowie). Ponadto z jury zasiedli: prof. Maria Orzechowska (UMFC), dr hab. Oriana Masternak (Akademia Muzyczna w Krakowie) oraz prof. Remus Azoitei (Royal Academy of Music w Londynie).

Listę nagrodzonych w tegorocznej edycji Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego ,,Janko Muzykant” poznamy 26 marca. Koncert finałowy obejrzymy w niedzielę 4 kwietnia na kanale YouTube i Facebooku PSM oraz Facebooku Miasta Sochaczew.

źródło: UM

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz