SKÓRA Z TENDENCJĄ DO PODRAŻNIEŃ.

Skóra ta charakteryzuje się skłonnością do podrażnień oraz intensywną nadwrażliwością na agresywne czynniki pochodzenia zewnętrznego.

Oznaki subiektywne to odczuwanie ciepła, kłucia, natomiast oznaki obiektywne nie są obecne. Ten typ skóry łatwo zmienia się w skórę podrażnioną, gdzie pojawiają się oznaki obiektywne (zaczerwienienie miejscowe lub rozległe, umiarkowane oznaki suchości).

Podrażnienie różni się od alergii, ponieważ jest to reakcja zapalna, a nie immunologiczna, w której nie występuje wcześniejsze uwrażliwienie i nie ma pamięci o antygenie.

Podrażnienie może jednak sprzyjać pojawieniu się alergii kontaktowej, wzmagając penetrację alergenów. Na dłuższą metę może ono prowadzić do trwałych zmian skóry, z pojawieniem się wolnych rodników uczestniczących w procesie starzenia się skóry.

Drażliwość skóry jest warunkowana jednocześnie czynnikami wewnętrznymi (rodzaj skóry, wiek, dziedziczność, czynniki hormonalne, psychika) oraz czynnikami środowiska (klimat, żywienie, kosmetyki).

W przypadku skóry skłonnej do podrażnień występuje problem nadmiernej przepuszczalności skóry, co ułatwia penetrację drażniących czynników, obniżając próg tolerancji skóry. Skóra staje się wówczas nadwrażliwa, bardziej podatna na działanie agresywnych czynników. Dlatego właśnie skóra ciemna, której warstwa rogowa jest grubsza i bogatsza w lipidy, jest mniej wrażliwa, niż skóra biała i atopowa, w której osłabiona jest bariera ochronna, przez co łatwo ulega ona podrażnieniom.

Nadwrażliwość tej skóry tłumaczą też dwa inne elementy: zaburzenia mikrocyrkulacji oraz udział systemu nerwowego poprzez liczne receptory czuciowe obecne w skórze.

Pielęgnacja:

Należy unikać drażniących czynników zewnętrznych:

– higiena bez stosowania detergentów,

– stosowanie kremów o działaniu nawilżającym i łagodzącym

– stosowanie zabiegów odnawiających i wspomagających obronę skóry przed czynnikami drażniącymi.

Hanna Kasztelan

fot.pixabay

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz