Siódma edycja patriotycznego festiwalu.

W ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Sochaczewie odbyła się VII edycja Festiwalu Poezji i Pieśni Patriotycznej „Nie mówię szeptem, gdy mówię skąd jestem”. Pomysłodawcą tego wydarzenia i organizatorem od początku jest Daniel Janiak. Honorowy patronat nad imprezą objęli: poseł Maciej Małecki, starosta Jolanta Gonta i burmistrz Piotr Osiecki.

Eliminacje konkursowe odbyły się 29 lutego w Kramnicach Miejskich. Zgłoszonych było 230 uczestników. To rekordowa ilość i największa w dotychczasowym przebiegu konkursu. Finał z wręczeniem nagród laureatom dzień później, 1 marca miał imponujący przebieg. Małe atrium Kramnic z trudem mieściło publiczność.

Uczestnicy oceniani byli w czterech kategoriach ­ klasy I-III, IV-VI, VII-VIII oraz szkoły średnie i dorośli. Każdy uczestnik otrzymał pamiątkowy dyplom, potwierdzający udział w festiwalu, a laureaci dodatkowo wartościowe nagrody rzeczowe.

– Konkurs notuje co roku coraz wyższy poziom. Teraz nie liczy się tylko staranne i poprawne wykonanie prezentowanego utworu, ale też to coś, co ma do powiedzenia wykonawca. Chodzi o osobowość i umiejętności kreacji. To już nie jest zwyczajna prezentacja, jak na początku, tylko artyzm najwyższej próby, oczywiście adekwatny do wieku wykonawców –­ wspomniał Ludwik Skrzypek, jeden z jurorów konkursu i szef Akordeonowej Orkiestry.

W tym roku pełna pulę nagród zebrali wykonawcy z Gminnego Ośrodka Kultury w Iłowie, przygotowywani przez Małgorzatę Czubiel. Trzeba przyznać, że ogromna jej zasługa w umiejętnym doborze repertuaru i doskonałym wykorzystaniu umiejętności wokalnych młodych artystów.

Grand Prix festiwalu zdobył zespół Teraz My z GOK w Iłowie, którego uczestniczki również w występach solowych zostały zauważone. Zespół ten jest prawdziwą perełką i zdobywa nagrody ogólnopolskie.

W kategorii poezji patriotycznej w klasach I-III przyznano trzecia nagrodę Juliuszowi Sowackiemu i wyróżnienie Jakubowi Przybylskiemu. W klasach IV – VI pierwszą nagrodę zdobyła Kalina Staszewska, a drugą Łucja Żochowska, dwa trzecie miejsca przypadły Marii Magdzie oraz Julianowi Kochańskiemu. Trze wyróżnienia były udziałem Amelii Tomaszewskiej, Aleksandry Błaszczyk i Aleksandry Sylwestrzak. W klasach VII – VIII przyznano za deklamację poezji tylko pierwszą nagrodę Aleksandrze Migdzie i dwa wyróżnienia Mateuszowi Milczarkowi oraz Jakubowi Banaszkowi.

W grupie najstarszej wiekowo – szkołach średnich i dorosłych nagrodzono pierwszym miejscem Weronikę Nguyen i drugim jej brata Mateusza. Trzecie miejsce wywalczyła Oliwia Przybylska. Trzy wyróżnienia zdobyły – Wiktoria Kęska, Barbara Felczak i Grażyna Grobelska.

W kategorii pieśni patriotycznej w najmłodszej grupie triumfowały iłowianki Amelia i Zuzanna Kobiereckie, Nadia Burska, Julia i Nikola Wiedyńskie, Zuzanna Sikora, Maria Grzegorek, Julia Cichocka, Zuzanna Szczęsna i Dominika Gomoliszek. Indywidualnie pierwsze miejsce zdobyły też Maja Kozłowska i Zofia Jasińska. Drugie miejsce przypadło Jagodzie Kochańskiej, Zofii Wojewodzie oraz Zuzannie Sikorze. Natomiast trzecie – Marii Ciura, Janowi Kaweckiemu, Antoniemu Krasuckiemu i Kalinie Łukawskiej. Trzecie miejsce zdobył zespół z Żukowa – Lena Bagińska, Lara Winnicka, Uliana Ahapova i Alicja Patykowska. Wyróżnienia dostały Maria Grzegorek, Maria Włodarczyk, Wanesa Brejnak, Karolina Kośmider, duet – Aleksandra Ostrowska i Zuzanna Szymańska, duet – Amelia i Zuzanna Kobiereckie oraz zespół – Julia Bochyńska, Julia Kubisiak, Amelia Króliczak i Marta Bednarz z Teresina.

W klasach IV – VI wygrały Marcelina Stasiak oraz zespół – Amelia Kobierecka, Amelia Tomaszewska, Zuzanna Wiedyńska, Zuzanna Wasilewska i Agata Modrzejewska. Drugie miejsce przypadło Zuzannie Wiedyńskiej, zaś trzecie Gabrieli Paga i Marcelinie Więsek. Wyróżnienia dostali – Michalina Maria Olszewska, Nadia Czubacka, Aleksandra Gorzelak, zespół z Żukowa – Zuzanna Leśkiewicz, Izabela Stryjak, Julia Lichocka i Michalina Wejeres, zespół z Sochaczewa – Maria Mleczko, Weronika Szajewska, Małgorzata Wojtkowiak i Dominik Cieśla oraz Amelia Starzyńska.

W klasach VII – VIII bezkonkurencyjna była Magdalena Cichosz. Drugie miejsca dostały – Alicja Krasucka i Ewa Rejman. Wyróżnienia zdobyli – Bartłomiej Rutkowski, Angelika Szróbka i Bartosz Ciura.

W najstarszej kategorii wygrała Natalia Modrzejewska, przed trio z Sochaczewa – Marta Błaszczyk, Oliwia Adamczyk i Damian Trusiński. Trzecie miejsce to Oliwia Adamczyk.

Wyróżnienia dostali – Marcin Chwesiuk oraz Weronika Kołodziejak.

 Bogumiła Nowak

Fot. Bogumiła Nowak

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz