Ścieżka wśród chmur.

W ubiegłym przystąpiono do kolejnego etapu budowy nowego amfiteatru. Jej pracownicy rozpoczęli wylewanie pierwszego fragmentu ścieżki dla pieszych i rowerzystów, która będzie jednocześnie dachem amfiteatru.

Zalano również ściany drugiego pawilonu oraz część fundamentów widowni. Wygląda więc na to, że termin zakończenia budowy, który został wyznaczony na początek jesieni tego roku, zostanie dotrzymany. Tym samym zakończona zostanie najdłużej trwająca sochaczewska inwestycja, jaką jest zagospodarowanie terenów nad Bzurą i wokół wzgórza zamkowego. Trwała ona 11 lat i kosztowała do tej pory prawie 40 mln zł, a większość środków na jej realizację pozyskano z funduszy zewnętrznych.

Pierwsze prace rozpoczęto w 2009 roku. Wtedy to londyńska firma Ove Arup & Partners International Limited –  na zlecenie miejskiego samorządu – przygotowała projekt umocnienia wzgórza zamkowego. Same prace związane z umocnieniem wzgórza prowadzono w latach 2012-2013. A ich koszt wyniósł prawie 4,6 mln zł.

Kolejny etap prac nastąpił w 2014 roku. Wtedy to miasto przystąpiło do sporządzania najpierw koncepcji, a następnie dokumentacji technicznej zagospodarowania terenów nad Bzurą i wokół wzgórza zamkowego. Przetarg na jej sporządzenie wygrało biuro architektoniczne – firma Heinle Wischer und Partner Architekci. Prace projektowe zakończyły się w 2015 roku, jednak do realizacji inwestycji nie doszło. Powodem przełożenia były intensywne opady, jakie nawiedziły Sochaczew. W ich wyniku doszło m.in. do osunięcia skarpy cmentarza przy ulicy Traugutta. A to oznaczało, że aby móc rozpocząć prace związane z zagospodarowaniem terenów nad Bzurą, miasto musiało najpierw umocnić skarpę cmentarza. Na ten cel wydano ponad 4,5 mln zł, które pozyskano z narodowego funduszu ochrony środowiska, a same prace związane z budową muru oporowego zakończono w 2017 roku. Nie oznacza to jednak, że w tym czasie miejski samorząd nie robił nic, aby ta część miasta zmieniła swoje oblicze. Przystąpiono między innymi do rewitalizacji parku im. Fryderyka Chopina, przeznaczając na ten cel 2,2 mln zł pozyskanych w funduszy zewnętrznych.

Przełomem okazał się 2018 rok. Wtedy to w ramach projektu „Sochaczew od (Nowa)” firma Soch-Bud – na zlecenie miasta -przystąpiła do przebudowy ul. Podzamcze, budowy bulwarów nad Bzurą, budowy przystani oraz nowego amfiteatru.

Jerzy Szostak

Fot.: Jerzy Szostak

 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz