Rząd zdecydował w sprawie obostrzeń na maj

fot.pixabay
Reklamy

Od 1 maja nastąpi odmrożenie możliwości uprawiania sportu na świeżym powietrzu, ale także – częściowo – w obiektach zamkniętych i na basenach. Od 4 maja otwarte zostaną galerie handlowe i wielkopowierzchniowe sklepy budowlane oraz meblarskie. 8 maja wznowią działalność hotele, 15 maja restauracje i kawiarnie: na razie tylko w ogródkach na świeżym powietrzu.

Gastronomia wróci w połowie maja

Dwa tygodnie później posiłki będzie można zjeść wewnątrz restauracji – dostępna będzie połowa powierzchni danego lokalu i do tego w pełnym reżimie sanitarnym. Ostatnią branżą, która ma wznowić działalność, będzie branża fitness i siłownie. Rząd chce odmrozić ten sektor 29 maja.

 Od 15 maja wszyscy uczniowie mają wrócić do szkół w trybie hybrydowym, a dwa tygodnie później do nauki w trybie stacjonarnym. – Do odmrażania gospodarki musimy podejść z cierpliwością i z pokorą. Ten plan jest uzależniony od konkretnych kryteriów – zapewniał premier Morawiecki.
 Maseczki zostaną zniesione? Pod pewnymi warunkami

Minister zdrowia zwrócił uwagę, że luzując obostrzenia nie zdecydowano się na regionalizację. – Zróżnicowanie liczby zachorowań w poszczególnych województwach nie jest duże. Łagodzenie obostrzeń będzie prowadzone w odstępie dwutygodniowym. To tempo jest potrzebne, żeby obserwować efekty – doprecyzował Adam Niedzielski.

Podczas konferencji prasowej przekazano także rekomendacje dotyczące noszenia maseczek. – Od 15 maja na świeżym powietrzu będziemy mogli zdjąć maseczki, ale pod dwoma warunkami. Utrzymanie dystansu oraz jeżeli wskaźnik zakażeń na 100 tys. osób spadnie poniżej 15. Bez zmian pozostanie obowiązek zakrywania nosa i ust za pomocą maseczki w pomieszczeniach zamkniętych – mówił Niedzielski.

Więcej wiernych w kościołach. Jest apel ministra zdrowia

Od 4 maja zwiększony zostanie limit wiernych biorących udział w nabożeństwach – 1 osoba będzie przypadała na 15 m kw. w świątyniach. Minister zdrowia rekomenduje jednak, aby nabożeństwa i ceremonie odbywały się – w miarę możliwości – na świeżym powietrzu. Adam Niedzielski ponowił swój apel, aby w świątyniach utrzymywać dystans społeczny oraz zasłaniać maseczką nos i usta.

W trakcie pytań ze strony prasy pojawiła się kwestia tzw. paszportów covidowych. – Ta sprawa stanie na najbliższej Radzie Europejskiej, naciskają na to państwa zachodnie i południowe, nie ma jeszcze żadnych uzgodnień – mówił premier.

źródło: wp.pl

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz