Rząd wprowadza zmiany w restrykcjach w związku z epidemią.

fot. Pixabay

Podczas dzisiejszej (16 kwietnia) konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki przedstawił plan na łagodzący obostrzenia w czasie epidemii koronawirusa.

Jak zaznaczył premier, Mateusz Morawiecki, tymi działaniami kupujemy czas. Dzięki tym działaniom udało się zatrzymać epidemie i nie mieliśmy takich sytuacji jak we Francji czy Włoszech.

– Chcemy zaproponować nowe reguły. To zasada 3 „i” (izolacja, identyfikacja, informatyzacja).  Od poniedziałku, 20 kwietnia przystępujemy do nowego etapu. Zdejmowania pewnych obostrzeń. Możliwe będzie wejście do lasów, parków, ale nie jest to zaproszenie do szerokich wyjść –  podkreślił premier.  – To ma być zwiększony komfort zdrowia psychicznego.

Obostrzenia zdjęte zostaną także z handlu. W sklepach do 100 metrów 4 osoby do kasy. W sklepach większych – 1 osoba na 15 metrów kwadratowych. Ta zasada będzie dotyczyć również kościołów.

Pracownicy sklepów będą poddawani kontroli zdrowia.

Minister zdrowia podkreśla, że złagodzenie obostrzeń nie oznaczają końca epidemii. Musimy nauczyć się żyć z koronawirusem.

– Ważne jest zachowywanie dystansu, dezynfekcja rąk i powierzchni. Z tymi zasadami będziemy musieli nauczyć się żyć przez co najmniej rok, a nawet 2 lata – podkreślił Łukasz Szumowski.  – Nie da się maksymalnie izolować przez rok. Nie wrócimy do stanu sprzed epidemii, do czasu aż nie pojawi się szczepionka – mówi Łukasz Szumowski.

– Utrzymujemy dyscyplinę społeczną – wyjaśnił Mateusz Morawiecki. – Niektóre obostrzenia będą jeszcze długo obowiązywały, między innymi, te które dotyczą zgromadzeń, imprez masowych.

Przypomnijmy, że obowiązek zakrywania ust i nosa np. za pomocą maseczek ochronnych obowiązuje od 16. kwietnia do odwołania. Każdy, kto pojawia się w przestrzeni publicznej (poza paroma wyjątkami, jak dzieci do lat 4 i osoby mające problem z oddychaniem) musi zakryć usta i nos, by zapobiegać rozprzestrzenianiu się wirusa.

Od 20 kwietnia nastąpi stopniowe zdejmowanie obostrzeń:

 • Zostanie zdjęty zakaz wstępu do lasów, co nie oznacza zaproszenia do szerokiej, masowej rekreacji.
 • Zostaną złagodzone przepisy w handlu – w sklepach do 100 mkw obsługiwanych będzie do 4 klientów na kasę, w sklepach powyżej 100 metrów – jedna osoba na 15 metrów kwadratowych. Pracownicy sklepów będą poddawani regularnym kontrolom zdrowia.
 • Zasada 1 osoba na 15 metrów obowiązywać będzie w kościołach.
 • Rolnicy nie będą musieli nosić maseczek ochronnych podczas prac polowych.
 • Rząd będzie przedstawiać kolejne etapy łagodzenia restrykcji periodycznie – co tydzień. Obostrzenia łagodzone będą stopniowo.
 • W kolejnych etapach odmrażania łagodzone będą kolejne restrykcje w branżach handlowych.
 • Zakaz organizowania imprez, koncertów, wydarzeń sportowych, zgromadzeń będzie utrzymany przez dłuższy czas.
 • W związku z wprowadzeniem obowiązku noszenia maseczek w miejscach publicznych, policja będzie kontrolować i pilnować, czy obywatele przestrzegają tego nakazu. Za brak maseczki będzie można dostać mandat. Decyzja o uchyleniu nakazu noszenia maseczek pojawi się dopiero po wynalezieniu szczepionki na koronawirusa.Rząd ma wstępny harmonogram rządu dotyczący stopniowego łagodzenia obostrzeń w związku z koronawirusem.

  Czego możemy się spodziewać w najbliższym czasie?

  • Zmniejszenia obostrzenia limitów klientów w sklepach. Liczba klientów ma zależeć od powierzchni, nie od kas.
  • Sklepy odzieżowe wznowią handle (przy zachowaniu limitów) – to rozporządzenie ma zacząć obowiązywać od 20 kwietnia.
  • Zmiana godzin dla seniorów na 7.00-9.00 (obecnie jest to 10.00-12.00).
  • Otwarcie zakładów fryzjerskich i kosmetycznych przy zachowaniu 2 m odległości między klientami od 27 kwietnia (poza galeriami handlowymi).
  • Umożliwienie wstępu do lasów, parków, plaż, placów zabaw, ogrodów zoologicznych i botanicznych (tu obostrzenia mają być znoszone stopniowo).
  • Umożliwienie powrotu do pracy – najpierw osobom młodszym, w późniejszym terminie starszym.
  • Zniesienie limitu udziału w nabożeństwie do 5 osób.

eps

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz