Rząd wprowadza nowe ograniczenia. Obowiązek zakrywania twarzy.

 Mateusz Morawiecki dziś poinformował o przedłużeniu ograniczeń. Zostanie wprowadzony również obowiązek zakrywania nosa i ust w przestrzeni publicznej.

Do 26 kwietnia przedłużamy zamknięcie szkół, wstrzymanie ruchu lotniczego międzynarodowych, a także ruch kolejowy międzynarodowy i podtrzymujemy również zamknięcie granic, sanitarne kontrole graniczne oraz obowiązkową kwarantannę – mówił Morawiecki. Zamknięte do tego terminu pozostaną uczenie wyższe.

Ograniczenia dotyczące zamknięcia granic będą obowiązywać do 3 maja. Z kolei imprezy i zgromadzenia są zakazane do odwołania.

– To nie są ostateczne daty. Być może ograniczenia będą obowiązywały dłużej – przekazał premier Morawiecki. Przyznał, że po świętach rząd przygotuje projekt zniesienia niektórych ograniczeń gospodarczych. Nazwał do planem „powrotu do nowej rzeczywistości”.

Morawiecki przekazał, że w czwartek rano odbył rozmowę z przedsiębiorcami z wielu organizacji przedsiębiorców, którzy – jak relacjonował – praktycznie wszyscy chwalili rozwiązania zaproponowane w tarczy finansowej.

Szef rządu w tym kontekście podziękował pracownikom i pracodawcom za to, że starają się utrzymać miejsca pracy w tych trudnych okolicznościach.

Mateusz Morawiecki powiedział też, że przed nami decydująca faza walki z koronawirusem, niestety przypadnie ona w okresie świąt. – Wszyscy wiemy, jak ważne są te święta i choć chcielibyśmy, aby odbywały się one w gronie rodzinnym, to zostańmy w domu, bo to na pewno się bardzo dobrze u nas sprawdza – apelował premier

Szef rządu poinformował, że egzamin ósmoklasisty i matury zostaną przesunięte. – Na pewno zakomunikujemy co najmniej 3 tygodnie wcześniej, kiedy te egzaminy się odbędą. Na pewno nie odbędą się wcześniej niż w drugiej połowie czerwca – podał premier. – Na kolejne 2 tygodnie będą zamknięte szkoły i przedszkola, będzie też przedłużony zasiłek opiekuńczy dla osób, które będą musiały zostać w domach ze swoimi najmłodszymi dziećmi.

Morawiecki dodał, że zostanie wprowadzony obowiązek zakrywania twarzy przy wyjściach na zewnątrz.

Od przyszłego czwartku (16 kwietnia) wprowadzamy obowiązek zakrywania nosa i ust w przestrzeni publicznej – wyjaśnił minister zdrowia Łukasz Szumowski, dodając, że nie musi być to koniecznie maseczka, ale np. „chustka, czy szalik”. Dokładne regulacje zostaną przedstawione po świętach.

Szef resortu zdrowia apelował, by na święta Wielkanocne zostać w domu i spędzić je w „wąskim gronie”.

– Nie kontaktujemy się, nie odwiedzajmy się. Zadzwońmy do ludzi, którzy są samotni, porozmawiajmy. Im dalej, tym dłużej próbujmy porozmawiać z dziadkami, z rodzicami, żeby nie czuli się w te święta sami, ale nie kontaktujmy się, nie dajmy szansy temu wirusowi – podkreślił minister zdrowia .

– Powoli będziemy poluzowywać restrykcje w gospodarce. Pracujemy, by to zrobić w sposób najbezpieczniejszy – zaznaczył  minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Szumowski pytany był też o zapowiedziane przez premiera nowe zalecenia dla poszczególnych sektorów działalności gospodarczej, które mają być wprowadzane już po świętach, by stopniowo przywracać ich działalność, zachowując jednak pewne ograniczenia.

– Tutaj trzeba wziąć pod uwagę dwie funkcje. Jedna to zakażenia Covid-19 i zagrożenia płynące z Covid-19. Druga to zapaść gospodarki i mówiąc wprost zgony ludzi – z powodu braku wystarczających środków – powiedział.Dodał, że jeśli gospodarka się załamie, to zwiększy się śmiertelność ludzi. – Jesteśmy w dramatycznej sytuacji decyzji o stosunkowo powolnym, maksymalnie bezpiecznym, ale jednak uwalnianiu gospodarki, by ona funkcjonowała – wyjaśnił.Zauważył też, że medycyna z ekonomią to naczynia połączone. – Bez ekonomii medycyna nie funkcjonuje – dodał.
źródło: polsatnews.pl

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz