Ruszył sezon artystyczny.

W tym roku inauguracja sezonu artystycznego 2020-2021 w Sochaczewie miała nietypowy przebieg, gdyż odbywała się online bez udziału publiczności na żywo. 5 września w Sochaczewskim Centrum Kultury w siedzibie w Boryszewie odbyła się transmisja spektaklu Teatru Maska w reżyserii Dawida Żakowskiego, inspirowany „Balladyną” Juliusza Słowackiego.

Nie było to jedyne wydarzenie artystyczne w sobotę na terenie miasta. Odbyły się także spotkania w ramach Czytania Narodowego w kilku punktach miasta, jak również X Sochaczewskie Spotkania z Historią w Parku Miejskim organizowane dzięki wsparciu finansowemu Samorządu Województwa Mazowieckiego.

Zawisza w deszczu

Tegoroczne jubileuszowe Spotkania z Historią odbywały się w Parku Miejskim przy ul. Podzamcze pod hasłem „Zawisza Czarny nad Bzurą”. Impreza rozpoczęła się o godzinie 16.30, a zakończyła po 21.30. Program był bardzo bogaty, choć koniec imprezy utonął w strugach deszczu. To spowodowało, że część uczestników nie dotarła.

W programie było tradycyjne uroczyste powitanie rycerza Zawiszy przez księcia Mazowsza, Siemowita IV. Następnie odbyły się turniejowe pojedynki rycerskie. Tradycyjnie na placu Kościuszki zaplanowane zostało wypowiedzenie wojny zakonowi Krzyżackiemu przez Zawiszę. Tym razem burza ograniczyła tę część prezentacji, choć się ona odbyła. Na koniec imprezy tradycyjnie miała miejsce wieczorna potyczka rycerska.

Nie zabrakło innych atrakcji średniowiecznych. Jak zwykle była specjalna gra mobilna dla najmłodszych z nagrodami, pokazy dawnych tańców, jak również prezentacja średniowiecznych zwyczajów dworskich na Mazowszu. Nie zabrakło opowieści o uzbrojeniu, prezentacji dawnej broni białej oraz przejażdżek konnych.

Jak co roku odbył się koncert muzyki dawnej. Tym razem zaprezentował się Jacek Kowalski i Klub Świętego Ludwika, grający na kopiach dawnych instrumentów muzycznych. Gdyby nie kapryśna aura, zapewne publiczność przybyłaby liczniej.

Muzycznie i tanecznie

Natomiast kaprysy pogody nie wpłynęły na realizację spektaklu na motywach „Balladyny”. Wystąpili w nim artyści Teatru Maska, zespołu tanecznego Abstrakt i Teatr Dialog. Organizatorem wydarzenia było Stowarzyszenie Sztuka Nowa.

Spektakl rozpoczął się czytaniem performatywnym w wykonaniu Teatru Dialog oraz pracowników i instruktorów SCK, a także dyrektora Artura Komorowskiego. Przypomniano okoliczności powstania romantycznego dramatu. Potem na scenie pojawili się aktorzy z Maski, prezentując autorską wizję spektaklu o Balladynie. Nowoczesne widowisko było pełne dynamiki i ekspresji scenicznej. W sztukę wplecione zostały elementy tańca współczesnego, jak również musicalu.

Oprawę muzyczną zapewnili, prezentując swe autorskie improwizacje – Magdalena Franaszek-Niewiadomska (wiolonczela), Marta Wasilewska (skrzypce), Jolanta Kawczyńska (instrumenty klawiszowe i perkusjonalia) oraz Piotr Milczarek (akordeon, wokal).

Wspaniale zaprezentowały się również tancerki z Abstraktu w choreografii Moniki Osieckiej-Jaworskiej.

Całość wyreżyserował Dawid Żakowski. Ruch sceniczny opracowała Ewelina Sobieraj z Teatru Maska. Reżyserię światła przygotował Paweł Rutkowski, a dźwięk Jakub Sabka. Przy spektaklu współpracowali Paweł Mandziewski (Stowarzyszenie Sztuka Nowa), Patryk Gałka, Wojtek Kryś, Klaudia Cieślak (Teatr Maska). W role bohaterów dramatu wcielili się: Oliwia Białas i Zuzia Mikołajczyk (Balladyna), Kamila Kiraga i Julka Krysztowiak (Alina), Marysia Fornalska (duch Aliny), Mateusz Nguyen (Kirkor), Dawid Osiński (Kostryn), Kacper Kalota (Grabiec), Maciej Feliga i Michał Klin (Filon), Paula Szewczyk (wdowa), Daria Dudek (posłaniec) oraz Konrad Duplicki, Anna Dąbkowska, Daria Mazippus jako szlachta polska.

Realizacja wideo/streaming przygotowali dla mieszkańców miasta i powiatu sochaczewskiego Klaudiusz Kazimierski-Adamski, oraz Iza Strzelecka.

Bogumiła Nowak

Fot. UM Sochaczew

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz