Ruszył remont 15 sierpnia.

Mieszkańcy Sochaczewa, a szczególnie kierowcy przez kilka najbliższych miesięcy muszą się uzbroić w cierpliwość. We wtorek, 2 marca, rozpoczął się remont pierwszego odcinka ulicy 15 Sierpnia.

Jak zapowiadaliśmy, z początkiem marca firma Trakt przystąpiła do realizacji największej tegorocznej inwestycji drogowej miejskiego samorządu. Jest nią przebudowa ulicy 15 Sierpnia na odcinku od liceum im. F. Chopina do skrzyżowania z ulicą Broniewskiego. Koszt prac to prawie 3,9 miliona złotych. Większość tych środków – 2,7 miliona złotych – pochodzi z dotacji rządowej. Natomiast miejski samorząd ze swojego budżetu przeznaczył na ten cel 1,2 milionów złotych.

Najpierw wahadło

Pierwszy etap prac będzie polegał na wybudowania w ciągu ulicy kanalizacji deszczowej o łącznej długości 1097 metrów, która zostanie ułożona w wykopach o głębokości około 6 metrów. Jednocześnie zostaną przebudowane wyloty deszczówki do Bzury. W związku z tym wyłączane z ruchu będą około 50-metrowe odcinki ulicy, na której w tym czasie wprowadzony zostanie ruch wahadłowy. Jednocześnie firma Trakt przystąpi do frezowania starej nawierzchni asfaltowej.

Jak mówi Dariusz Dobrowolski, zastępca burmistrza do spraw inwestycyjnych, najważniejsze jest, że na tym etapie firma nie zamknie ulicy dla ruchu. To z kolei oznacza, że nie trzeba wyznaczać objazdów ani korygować tras przejazdu autobusów ZKM, choć ze względu na ruch wahadłowy zapewne pojawią się lekkie opóźnienia.

By utrudnienia w ruchu były jak najmniejsze, wykonawca podzielił remont na etapy. Gdy zajmie się konkretnym odcinkiem ulicy 15 Sierpnia, na jego końcach kierowcy zobaczą pracowników kierujących ruchem. Prosimy, by stosować się do sygnałów i zachować szczególną ostrożność. Chcę też prosić kierowców o cierpliwość i wyrozumiałość. Zarówno ratusz, jak i firma Trakt zrobią wszystko, by utrudnienia były jak najmniejsze i trwały jak najkrócej – deklaruje Dariusz Dobrowolski.

Czekanie na podpis

Jednak po zakończeniu budowy kanalizacji ulica zostanie wyłączona z ruchu i będą z niej mogli korzystać tylko mieszkańcy okolicznych budynków oraz służby techniczne i ratunkowe. Natomiast dla pozostałych kierowców oraz autobusów ZKM zostaną wyznaczone objazdy ulicami: Licealną, Towarową i Łuszczewskich. Taka sytuacja potrwa do końca września, kiedy planowane jest oddanie wyremontowanego odcinka do użytku.

Przypomnijmy, że remont ulicy 15 Sierpnia podzielono na dwie części. W pierwszym, który się właśnie rozpoczął, oprócz kanalizacji deszczowej i nowej nawierzchni, zostaną również ułożone nowe chodniki – zarówno po lewej, jak i prawej stronie przebudowanej drogi. Wydzielona będzie półtorametrowa ścieżka rowerowa po obu stronach jezdni. Ten etap prac przewiduje również przebudowę oświetlenia na odcinku od ul. Traugutta do Łuszczewskich oraz w ulicy Pionierów. Na ten cel w tegorocznym budżecie miasta zarezerwowano 300 000 zł.

Przy okazji warto dodać, że prawdopodobnie w przyszłym roku miasto przystąpi do modernizacji drugiego odcinka ulicy 15 Sierpnia: od Broniewskiego do obwodnicy Sochaczewa. Wniosek o dofinansowanie tej inwestycji ze środków zewnętrznych trafił już do Funduszu Dróg Samorządowych, a wojewoda mazowiecki umieścił go na liście rekomendowanych do dofinansowania. Do podpisania stosownej umowy brakuje już tylko podpisu premiera zatwierdzającego mazowiecką listę zadań drogowych z dotacją FDS. Gdyby miastu udało się pozyskać fundusze, to przebudowanych zostanie 935 metrów jezdni oraz ułożony chodnik dla pieszych. Wydzielony będzie również półtorametrowy pas dla rowerów po obydwu stronach jezdni. Planowana jest także przebudowa 350 metrów kanalizacji deszczowej i skrzyżowań z Okrzei oraz z ulicą Łuszczewskich, wykonanie zatok dla autobusów oraz miejsc postojowych przed sklepami w rejonie ul. Łuszczewskich.

Jerzy Szostak

 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz