Ruszy przebudowa dworca.

Fot.: Archiwum Expressu Sochaczewskiego 

Jak zapewnia PKP S.A, w pierwszej połowie przyszłego roku powinna się rozpocząć modernizacja dworca PKP w Sochaczewie. Inwestycja, która jest planowana od kilku lat, całkowicie zmieni ten zaniedbany do tej pory rejon Sochaczewa.

Przebudowa sochaczewskiego dworca, to jeden z elementów rządowego programu inwestycji dworcowych. Jego celem jest modernizacja dworców w małych miejscowościach. Dzięki czemu ma się poprawić komfort obsługi podróżnych, którzy coraz chętniej wybierają kolej jako niezawodny środek transportu, wykorzystywany w codzienny dojazdach do miejsc pracy czy szkół.

Czas na remont

Wszystko wskazuje na to, że jego przebudowa, zapowiadana od kilku lat, rozpocznie się w przyszłym roku.

Inwestycja w Sochaczewie jest na końcowym etapie przygotowania dokumentacji projektowej. Jej wykonawca złożył już wiosek o wydanie decyzji o pozwoleniu na budowę. W trakcie projektowania dworzec został wpisany do rejestru zabytków, co wymusiło wykonanie dodatkowych prac przy projekcie, uzgodnień i uzyskania pozwolenia na pracę przy zabytkach. W związku z sytuacją epidemiologiczną znacznemu wydłużeniu uległ czas pozyskiwania decyzji administracyjnych, co miało wpływ na naszą inwestycję – poinformował nas Michał Stilger, rzecznik prasowy Polskich Kolei Państwowych S.A. Jak dodał, postępowanie przetargowe na wybór wykonawcy robót budowlanych spółka planuje ogłosić w I kwartale 2021 roku. Natomiast data rozpoczęcia robót budowlanych będzie uzależniona od terminu rozstrzygnięcia przetargu i zawarcia umowy z wykonawcą.

Cały obiekt będzie w pełni przystosowany do obsługi osób o ograniczonej mobilności, w tym podróżnych z niepełnosprawnościami. W budynku dworca, poza ogrzewaną i klimatyzowaną poczekalnią oraz ogólnodostępnymi toaletami, przewidziane są także powierzchnie komercyjne, w tym również pomieszczenia, w których będzie mogła być prowadzona działalność gastronomiczna. To, jakie punkty handlowo-usługowe znajdą się na dworcu, będzie uzależnione od zainteresowania przedsiębiorców wynajęciem powierzchni – wyjaśnia Michał Stilger.

Spełnienie oczekiwań

Po przebudowie dworzec ma być nie tylko lepiej przystosowany do obsługi podróżnych. W założeniach ma pełnić funkcję węzła obsługującego ruch kolejowy, autobusowy, rowerowy i pieszy. W planach jest również zagospodarowanie terenu wokół samego dworca, gdzie planowana jest budowa nowych miejsc postojowych, w tym parkingu typu „Parkuj i Jedź”.

Należy również wspomnieć o tym, że przy opracowywaniu koncepcji modernizacji dworca, opracowanej przez poznańską firmę Demiurg, wzięto pod uwagę oczekiwania mieszkańców Sochaczewa, których zapytano, w jakim kierunku ma przebiegać modernizacja i czego od niej oczekują.

A sama inwestycja, której koszt ocenia się na kilka milionów złotych, powinna potrwać kilka miesięcy. W tym czasie podróżni będą korzystać z dworca tymczasowego. Warto także wspomnieć o tym, że dworzec PKP w Sochaczewie przeszedł już remont w 2016 roku. Jednak wówczas ograniczył się jednak do prac mających na celu zachowanie historycznego wyglądu budynku, a ten wspinany jest do rejestru zabytków.

To jeden z nielicznych zachowanych do tej pory budynków stacyjnych z okresu Kolei Warszawsko-Kaliskiej, powstałej w latach 1900–1902, a wybudowanej według projektu Czesława Domaniewskiego. Szerokotorowa linia po zajęciu Sochaczewa przez Niemców w czasie I Wojny Światowej została przebudowana na obecny rozstaw torów, a w 1916 zbudowano drugi tor. Z kolei w 1945 roku podczas ofensywy styczniowej Armia Czerwona na potrzeby wojska znów przebudowała biegnącą przez Sochaczew linię kolejową na szerokotorową. Wiązało się to z koniecznością szybkiego zaopatrzenia nacierających na Berlin wojsk, bez potrzeby przeładowywania zaopatrzenia.

Obecnie trwa przebudowa linii w celu przystosowania jej do kursowania pociągów dużej prędkości, które przez Sochaczew będą docierały do mającego powstać w Baranowie Centralnego Portu Komunikacyjnego.

Jerzy Szostak

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz