Rusza segregacja odpadów.

Reklamy

Od maja wszyscy mieszkańcy Sochaczewa bez wyjątku musimy zacząć segregować odpady. Jest to obowiązek wynikający z przepisów ustawy śmieciowej.

Firma partner zaczęła dostarczać dodatkowe pojemniki na segregację opadów do wspólnot i na tereny spółdzielni mieszkaniowych. Właściciele prywatnych domów będą mieli do dyspozycji jeden pojemnik na śmieci zmieszane oraz komplet – precyzyjnie opisanych – worków do prowadzenia selektywnej zbiórki. W zabudowie wielorodzinnej nie będą stosowane worki, lecz pojemniki na poszczególne frakcje. Kolor worków i pojemników będzie identyczny. Zgodnie z obowiązującymi przepisami od maja segregacja będzie się odbywała na podział odpadów na sześć frakcji, które będziemy musieli wrzucać do odpowiednich pojemników lub worków.

 Żółty pojemnik lub worek – plastik, metal oraz opakowania wielomateriałowe

Wrzucamy: odkręcone i zgniecione plastikowe butelki po napojach, nakrętki, plastikowe opakowania po produktach spożywczych, zgniecione kartony po mleku i sokach, opakowania po środkach czystości np. kapsułkach do prania, opakowania po kosmetykach np. szamponach, paście do zębów, plastikowe torby, worki, reklamówki, inne folie np. z folii termokurczliwej, aluminiowe puszki po napojach i sokach, puszki po napojach i konserwach, aluminiowe wieczka, folię aluminiową i opakowaniową3 metale kolorowe, garnki, blachy do pieczenia, kapsle, zakrętki do słoików, saszetki po kosmetykach, sosach, jedzeniu3 plastikowe talerze i sztućce jednorazowe3 opakowania po jogurcie, styropian opakowaniowym.

Nie wrzucamy: butelek i pojemników z zawartością, plastikowych zabawek, opakowań po lekach, opakowań po olejach silnikowych, części samochodowych, zużytych baterii i akumulatorów, puszek i pojemników po farbach i lakierach, zużytego sprzętu elektronicznego i AGD, płyt CD i DVD, plastikowych pojemników – w których przechowywano tłuste produkty, opakowań po dezodorantach.

Wskazówki: opakowania po żywności czy kosmetykach opróżniamy, ale nie musimy ich myć. Jeśli opakowanie ma etykietę z folii termokurczliwej, o ile to możliwe, należy ją zdjąć. Z kopert z folią bąbelkową można – choć nie trzeba – odedrzeć papier i wyrzucić go do pojemnika na papier. Aluminiowe wieczka przed wyrzuceniem oddzielamy od pojemników. Butelki zgniatamy i odkręcamy z nich nakrętki.

Szary pojemnik lub worek – popiół

Wrzucamy: wyłącznie ostudzony popiół. Należy pamiętać, by worków i koszy na nie nie wypełniać po brzegi, ponieważ to ciężka frakcja.

Brązowy pojemnik lub worek – odpady biodegradowalne

Wrzucamy: fusy z kawy i herbaty, skorupki jajek, odpadki warzywne i owocowe (w tym obierki), gałęzie drzew i krzewów, skoszoną trawę, liście, kwiaty, trociny i korę drzew, resztki jedzenia (bez kości zwierząt i mięsa).

Nie wrzucamy: kości zwierząt, oleju jadalnego, odchodów zwierząt, drewna impregnowanego, płyt wiórowych i pilśniowych, ziemi i kamieni.

Wskazówki: odpady biodegradowalne można wrzucać do pojemnika lub worka BIO tylko w opakowaniach biodegradowalnych np. z papieru, ale niezadrukowanych.

Zielony pojemnik lub worek – szkło

Wrzucamy: butelki szklane po napojach, słoiki po żywności (bez nakrętek, zacisków i gumowych uszczelek), szklane opakowania po kosmetykach (jeżeli nie są wykonane z trwale połączonych kilku surowców).

Nie wrzucamy: ceramiki, doniczek, porcelany, fajansu, kryształów, luster, szyb, szkła okularowego, żaroodpornego, zniczy z zawartością wosku, 7 żarówek i świetlówek, opakowań po lekach, rozpuszczalnikach, olejach silnikowych, termometrów, monitorów.

 Niebieski pojemnik lub worek – papier

Wrzucamy: opakowania z papieru, kartony, tekturę, kartony po jajkach, pudełka po pizzy, katalogi, ulotki, prospekty, gazety i czasopisma , papier szkolny i biurowy, zadrukowane kartki, zeszyty i książki, papier pakowy, torby i worki papierowe, rurki po papierze toaletowym i ręcznikach.

Nie wrzucamy: zużytych ręczników papierowych, zużytych chusteczek higienicznych, papieru lakierowanego, powleczonego folią, tapet, papieru zatłuszczonego lub mocno zabrudzonego, worków po nawozach, worków po cemencie i innych materiałach budowlanych, pieluch jednorazowych i innych materiałów higienicznych, zatłuszczonych jednorazowych opakowań z papieru i naczyń jednorazowych, paragonów ze sklepu, opakowań po lekarstwach.

Wskazówki: jeśli to możliwe, z kartonowych paczek usuwamy taśmę klejącą i wyrzucamy ją do odpadów zmieszanych. Zabrudzone/zatłuszczone części papieru – np. pudełek po pizzy – odrywamy i wyrzucamy do pojemnika na odpady zmieszane. Z zeszytów czy gazet nie trzeba wyrywać zszywek. Z książek czy kalendarzy oddzielamy duże elementy – np. okładki czy ramki.

Czarny pojemnik lub worek – odpady zamieszane

Wrzucamy: gąbki, szmatki, kurz z odkurzacza, maszynki do golenia, mięso, ryby, resztki zwierzęce, niedopałki papierosów, paragony ze sklepu lub bankomatu, pergamin plastikowe opakowania po margarynach, zatłuszczony papier, produkty higieniczne takie jak pieluchy, pałeczki higieniczne, bandaże, podpaski, tampony, torebki po herbacie (fusy do biodegradowalnych), włosy, sierść, pióra, porcelanę, fajans, potłuczone naczynia, szklanki, kieliszki, produkty skórzane i futrzane, zużyte ręczniki papierowe, chusteczki higieniczne, ubrania, tekstylia, obuwie, odchody zwierząt, żwirek czy trociny z kuwet dla zwierząt

Nie wyrzucamy: odpadów wielkogabarytowych, budowlanych i rozbiórkowych, odpadów biodegradowalnych, zużytych opon, baterii, akumulatorów, lekarstw, odpadów medycznych, świetlówek, opakowań po środkach ochrony roślin, zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego.

Więcej informacji na temat nowego systemu segregacji można uzyskać w Referatacie Gospodarki Odpadami Komunalnymi Urzędu Miejskiego w Sochaczewie, pok. 322, 323, tel. 46 862 22 35 wew. 410, 411, 412.

UM Sochaczew/dot

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz