Rusza pomoc suszowa.

POWIAT Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wznowiła pod koniec kwietnia wypłaty pomocy suszowej dla gospodarstw rolnych poszkodowanych w 2019 roku w wyniku suszy, huraganu, gradu, deszczu nawalnego, przymrozków wiosennych lub powodzi. Na konta rolników w ciągu kilku dni wpłynęło prawie 100 mln złotych.

W sumie pełna pula ma wynieść 280 mln na realizację wypłat z tytułu tzw. pomocy suszowej. Te fundusze w ostatnim czasie wpłynęły na konta ARiMR z przeznaczeniem na wypłaty dla rolników. To realizacja wypłat z prawie 355 tys. wniosków o odszkodowania z tytułu poniesionych strat na kwotę ponad 2,3 mld złotych.

W związku z tegoroczną suszą wiosenną i zagrożeniem upraw zarządzeniem wojewody mazowieckiego z 29 kwietnia powołanie zostały komisje do spraw szacowania szkód w gospodarstwach rolnych i działach specjalnych produkcji rolnej na terenie poszczególnych powiatów. W powiecie sochaczewskim działa 8 lokalnych komisji – 7 gminnych i jedna miejska w Sochaczewie.

W gminie Brochów przewodniczącą jest Agnieszka Walisiewicz, pracownik urzędu gminy. W składzie po dwie osoby z Mazowieckiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego, Mazowieckiej Izby Rolniczej i urzędu gminy.

Natomiast w gminie Iłów 22-osobowej komisji oceniającej szkody rolne przewodniczy Mirosława Kujawa, pracownik urzędu gminy. W składzie komisji jest dwóch przedstawicieli MODR i czterech pracowników Urzędu Gminy w Iłowie. Najliczniejszą, bo aż 16-osobową reprezentację do pracy w komisji wystawiła MIR.

Urząd gminy w Młodzieszynie w komisji szkodowej jako przewodnicząca reprezentuje Anna Jasińska. Po dwie osoby wystawił urząd gminy, MODR i MIR.

Również w gminie Nowa Sucha w sumie jest 8 członków komisji – 4 osoby z urzędu gminy oraz po dwie z MODR i MIR. Komisji przewodniczy Elżbieta Grzywacz, pracownik Urzędu Gminy Nowa Sucha.

Z kolei w gminie Rybno przewodniczącą komisji jest pracownik urzędu, Martyna Fidrych. W składzie trzech urzędników gminnych, dwóch przedstawiciel MODR i jeden z MIR.

W gminie Teresin w komisji suszowej pracuje pięciu członków – po dwie z MODR i z MIR Jeden przedstawiciel urzędu gminy plus przewodnicząca Sylwia Andrusiewicz.

Podobnie jest w gminie Sochaczew, gdzie pracą w komisji zajmuje się po dwóch przedstawicieli MODR i WIR, a tylko jeden urzędnik gminny. Komisją kieruje Aneta Ćwiklińska, pracownik urzędu.

Natomiast w Sochaczewie przewodniczącą jest Longina Kupczyk, pracownik Urzędu Miejskiego. W pracach komisji działa po dwóch przedstawicieli urzędu miasta, MIR I MODR.

Wnioski należy składać zgodnie z wytycznymi w wybranych jednostkach terenowych.

BN

fot.pixabay

 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz