Rozkopują dawny Chemitex.

Rozpoczął się kolejny etap jednej z największych tegorocznych inwestycji miejskiego samorządu. W ubiegłym tygodniu firma Trakt rozpoczęła prace związane z budową kanalizacji deszczowej oraz przebudową ulic na terenie byłych zakładów Chemitex.

W ramach projektu „Rozwój systemów gospodarowania wodami opadowymi na terenie Sochaczewa” firma Trakt rozpoczęła prace, które mają przekształcić teren byłych zakładów chemicznych w strefę ekonomiczną. Aby tak się stało, trzeba najpierw wybudować system kanalizacji deszczowej oraz przebudować istniejące na tym terenie ulice.

Kładą rurę

Rozpoczęte prace pochłoną prawie siedem milionów złotych. a większość tych środków miasto pozyskało z Narodowego funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Pierwszy etap prac na terenie Chemitexu będzie polegał na budowie kanalizacji deszczowej w ulicach Wiskozowej, Chemicznej i Włókienniczej. Poprzedzi go rozbiórka starej deszczówki i nieczynnej sieci wodociągowej wybudowanej w latach dwudziestych ubiegłego wieku. Jest ona tak zniszczona, że podczas opadów znaczna część Chemitexu zamienia się w bajoro.
Budowa kanalizacji ma się zakończyć w listopadzie tego roku. Do tego czasu wykonawca inwestycji musi wybudować prawie 1800 metrów kanalizacji deszczowej, czyli prawie tyle, ile wynosi odległość z centrum Sochaczewa do zakładów chemicznych w Boryszewie. Do tego dojdzie rozbiórka nieczynnego wodociągu o długości 235 metrów.

Ożywić pustkowie

W drugim etapie, który rozpocznie się w przyszłym roku, zostanie dokonana przebudowa ulic na terenie byłych zakładów chemicznych, które są zniszczone praktycznie w stu procentach.
Jak nas poinformowano, ulica Chemiczna zostanie wyremontowana na długości 380 metrów, Wiskozowa – 400 metrów, a Włókiennicza – 770 metrów. Uzyskają one podbudowę, dzięki której będą mogły po nich jeździć samochody ciężarowe o dużej ładowności. Na ulicach nie zostanie jednak położony asfalt czy kostka brukowa. Docelowo zostaną one utwardzone specjalnymi, wytrzymałymi na duże obciążenia płytami ażurowymi, pozwalającymi wodzie wsiąkać w ziemię. Sama inwestycja ma na celu ponowne ożywienie gospodarcze tego terenu. A bez dróg i odwodnienia byłoby to niemożliwe.
Dodajmy, że w przyszłym roku w ramach tego samego projektu rozpocznie się budowa sieci kanalizacji deszczowej oraz zbiornika retencyjnego w rejonie ulic Płockiej i Łowickiej. Natomiast na terenie ZWiK powstanie olbrzymi zbiornik do gromadzenia deszczówka, które następnie będzie wykorzystywana do podlewania miejskiej zieleni w czasie susy. Podobny zbiornik został już wybudowany przy ulicy Grunwaldzkiej przy okazji budowa kanalizacji deszczowej w tym rejonie Chodakowa. Także i te prace zostały wykonane w ramach wspomnianego projektu.

Jerzy Szostak
Fot. Aleksander Szostak

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz