Rośnie strefa zagrożenia.

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Sochaczewie opublikował 23 stycznia decyzję wykonawczą dotyczącą środków kontroli w zakresie zdrowia zwierząt w sytuacji afrykańskiego pomoru świń (ASF). Wynika to z tego, że rozszerza się na powiat sochaczewski zagrożenie chorobą wśród zwierząt.

Zgodnie z decyzją PLW strefa czerwona (obszar objęty ograniczeniami) powiększyła się o kolejne tereny powiatu sochaczewskiego. Do terenu objętego ograniczeniami z powodu pomoru włączone zostały gmina Młodzieszyn oraz część gminy Sochaczew, usytuowana w pobliżu drogi nr 92 (od wschodniej granicy gminy do miasta) oraz na północny wschód od drogi nr 50.

W obrębie strefy czerwonej wysyłka świń do innych gospodarstw lub rzeźni możliwa jest tylko po uzyskaniu świadectwa zdrowia wystawionego przez powiatowego lekarza weterynarii i jego decyzji na przemieszczanie świń. Po uzyskaniu na to dokumentów, w ciągu 24 godzin przez przemieszczeniem w obrębie strefy, świnie muszą być zbadane przez lekarza. Można też gromadzić świnie w miejscu przeznaczonym na skup zwierząt lub targ. Jednak to miejsce ustalane i kontrolowane jest przez lekarza weterynarii.

Poza czerwoną strefę, zgodnie z decyzją PLW, możliwa jest wysyłka świń zaopatrzonych w świadectwo zdrowia oraz po spełnieniu dodatkowych wymagań weterynaryjnych. Są to m. in. wymóg 30 dni karencji, ujemny wynik badania oraz badanie kliniczne przed wyprawieniem wysyłki.

Anna Świętochowska-Binienda, zastępca PLW w Sochaczewie, informuje też, że muszą być spełnione odpowiednie warunki transportu zwierząt.

„Środki transportu, którymi podróżują zwierzęta, po rozładunku muszą być czyszczone i odkażane najszybciej jak to możliwe, a dokument potwierdzający przeprowadzenie oczyszczenia i odkażania po ostatnim przemieszczeniu zwierząt (albo jego kopia) muszą być przewożone w tym środku transportu i udostępniane na żądanie urzędowego lekarza weterynarii” – informuje pismo PLW.

Wskazane zalecenia są bardzo ważne, gdyż to właśnie poprzez transport i brak zaleceń higienicznych najszybciej przenoszone są zakażenia ASF (na butach, oponach itp.).

W przypadku wątpliwości Anna Świętochowska – Binienda prosi o kierowanie pytań do Powiatowego Inspektoratu Weterynarii. Siedziba jest czynna codziennie w godzinach 7.30 – 15.30. Informacja tel. (46) 862 84 53 lub mail sochaczew.piw@wetgiw.gov.pl.

Ostatnie informacje Głównego Inspektoratu Sanitarnego wskazują na to, że odstrzał dzików nie pomógł i ASF przesuwa się na zachód kraju. W 2019 roku odnotowano 163 przypadki pomoru u dzików oraz ponad 250 zgłoszeń dotąd niepotwierdzonych.

BN

fot. Pixabay

 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz