Rolety Zewnętrzne – fenomen ostatnich lat – podpowiadamy jakie wybrać

Rolety zewnętrzne zdobywają ogromną popularność. To rozwiązanie, które dotarło do nas z południa Europy. Co warto o nich wiedzieć?

Rolety zewnętrzne będą coraz częstszym widokiem w polskich domach

Wiele osób mogło jeszcze nie spotkać się z roletami zewnętrznymi – na razie nie jest to szeroko stosowane rozwiązanie, jednak błyskawicznie wchodzi do mody w 2020 roku. Można więc je uznać za bardzo perspektywiczne elementy aranżacji. W niedalekiej przyszłości trend ten z pewnością zyska na rozpędzie i na stałe znajdzie się w naszych domach. Skąd jednak tak drastyczny zwrot? Wynika to z bardzo wielu kwestii – od rachunków za ogrzewanie po letnie upały. Rolety zewnętrzne doskonale izolują nasze pomieszczenie od warunków zewnętrznych. Sprawdzają się w tej roli zarówno zimą, jak i latem.

Co oferują rolety zewnętrzne zimą?

W najzimniejszych miesiącach roku rolety zewnętrzne z odpowiednią pianką wewnątrz mogą zredukować nasze rachunki za ogrzewanie nawet o kilkanaście procent. Wynika to z prostej fizyki – znaczna ilość ciepła z naszego domu ucieka właśnie przez okna, a dokładniej przez szyby. Jest to stosunkowo cienka powierzchnia, która przy wykorzystaniu zasłon nie jest praktycznie wcale wspierana w walce wysokiej temperatury wewnątrz pomieszczenia z niską temperaturą za oknem. Oprócz zatrzymywania ciepła w środku domu rolety zewnętrzne mogą także izolować nieco nasze okna w przypadku jakichkolwiek niedopatrzeń – ubytków, uszkodzeń czy wadliwych uszczelek.

Zalety takiego rozwiązania w cieplejszych miesiącach

Latem rolety zewnętrzne doskonale pozwalają uzyskać odwrotny efekt – izolują ciepło z zewnątrz od zimnego pomieszczenia. Jak to się dzieje? Po pierwsze odbijają one promienie słoneczne, zanim te dotrą do wnętrza. Nagrzewanie się samych rolet umożliwia ograniczenie wzrostu temperatury okna, od którego są oddzielone o kilka centymetrów. Chronią także konstrukcję okna przed wpływem szkodliwego promieniowania UV, które może poczynić straty zarówno w starszych, jak i nowszych ramach.

Korzyści widać zatem przez cały rok. Rolety zewnętrzne cieszą się ogromną popularnością w cieplejszych krajach, takich jak Hiszpania, Grecja czy Włochy. Efekt jest potęgowany także przez kolor rolet – są one przeważnie produkowane w jasnych barwach.

Jak wybrać rolety zewnętrzne?

Rolety zewnętrzne dzielą się na dwa typy – natynkowe oraz podtynkowe. Nie różnią się one w znaczący sposób oferowanymi zaletami, jednak musimy zwrócić uwagę na okoliczności ich wykorzystania. Te pierwsze znakomicie sprawdzą się w przypadku gotowego projektu. W sytuacji, gdy nie przewidzieliśmy, że będziemy chcieli inwestować w takie rozwiązanie, a chcemy z niego skorzystać, możemy po prostu kupić roletę natynkową i zamontować ją na elewacji. Jeśli jednak już od momentu projektowania domu mamy pomysł na rolety zewnętrzne, wtedy lepiej jest skorzystać z rolet podtynkowych. Są one ukryte w ociepleniu domu i prezentują się znacznie lepiej. Różnica w użyteczności jest jednak znikoma.

W kwestii innych parametrów, które mogą wpłynąć na decyzję o wyborze konkretnej rolety, warto zwrócić uwagę na izolację wewnętrzną. Dzięki temu ich możliwości w obszarze kontroli ciepła w pomieszczeniu będą jeszcze bardziej zauważalne. Należy także skupiać się raczej na jasnych konstrukcjach – niekoniecznie tylko szarych i białych, ale także na przykład beżowych. Oczywiście musimy stawiać na rozwiązania idealnie dopasowane do konstrukcji naszego budynku i okna. W tym celu należy wykonać odpowiednie pomiary i postępować zgodnie z poradami sklepu, w którym kupujemy rolety.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz